پریا قربانعلی, معلم تدریس خصوصی زبان کودکان در سطح پایه

پریا قربانعلی هستم، دارای مدرک کارشناسی روانشناسی و تافل زبان انگلیسی هستم و 10 سال است که به تدریس زبان انگلیسی به مقطع سنی کودک و خردسال مشغول می باشم، تدریس در مهد کودک، پیش دبستانی، دبستان غیر انتفاعی و تدریس خصوصی در منزل از جمله سوابق شغلی من در این حوزه است.

یادگیری زبان انگلیسی در دنیای امروز یک ضرورت مهم و بسیار مورد توجه است، از طرفی والدین آگاه نیز به این مسئله اهمیت خاصی می دهند. از آنجایی که سنین کودکی بهترین سن آموزش و یادگیری در انسان تعریف شده است، بسیاری از روانشناسان معتقدند که زبان آموزی بهتر است از سنین خردسالی آغاز شود تا برای همیشه در ذهن انسان جای گیرد و خیلی راحت به تسلط کامل از یک یا چند زبان خارجی برسد.
در مورد آموزش به کودکان باید مسائل خاصی مد نظر قرار گیرد، از جمله این که کلاس هایی که برای کودکان خردسال برگزار می شود باید بیشتر جنبه سرگرمی داشته باشد، چرا که کودکان معمولا از نظر ذهنی آمادگی پذیرش ساعت های طولانی آموزش رسمی را ندارند.
من به عنوان معلم خصوصی زبان کودکان در سطح پایه، در ترم های ابتدایی معمولا از آموزش الفبا و اعداد و همچنین رنگ ها و تعدادی از حیوانات و اعضای بدن آشنایی با زبان انگلیسی را شروع می کنم، معمولا برنامه ریزی آموزشی برای کودکان در سطح پایه با مجموعه کتاب های let’s go پیش می رود، این مجموعه دارای سی دی های شاد آموزشی و همچنین ترانه های کودکانه و بازی های سرگرم کننده برای آشنایی و آموزش زبان انگلیسی است.
نباید از کودکان خردسال انتظار داشت که دوره های آموزشی را همانند بزرگسالان طی کنند، معمولا کار کردن با بچه ها صبوری و تلاش بیشتری می طلبد، کنجکاوی و بازیگوشی کودکان نیز از جمله مواردی است که ممکن است مدرس را از مسیر برنامه ریزی شده برای آموزش دور کند.
من فکر می کنم بهتر است در سال های ابتدایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان سرعت آموزش مسائل و مطالب خیلی زیاد نباشد و همه چیز به آرامی پیش رود تا کودک با زبان دوم آشنا شده و در سال های بالاتر ارتباط بیشتری با این زبان برقرار کند، تجربه نشان داده است که اکثر خردسالان زیر 7 سال با تماشای برنامه های آموزشی انگلیسی زبان، این زبان را همانند فراگیری زبان مادری در سال های اول زندگی خیلی راحت فرا میگیرند، بنابراین نباید از جلوه های بصری و مکمل های رسانه ای برای آموزش زبان انگلیسی به خردسالان به آسانی گذشت.
یک فاکتور مهم دیگر برای آموزش به کودکان، ارتباط مناسب مدرس و کودک است، برقراری یک رابطه صمیمانه با کودک باعث می شود تا او راحت تر اعتماد کرده و انگیزه بیشتری برای گذراندن وقت با مدرس داشته باشد، بنابراین پیشنهاد من به والدین این است که در انتخاب مدرس خصوصی زبان برای کودکان در سطوح پایه بسیار حساس عمل کنند و از مدرسین با تجربه آموزش به کودکان استفاده کنند تا بهره وری بیشتری را شاهد باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن