هوشنگ ناظری | مدرس زبان انگلیسی

هوشنگ ناظری هستم مدرس زبان انگلیسی و دارای مدرک کاردانی زبان انگلیسی از دانشگاه علمی و کاربردی تهران. در حال حاضر به تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودکان زیر 10 سال مشغول هستم و در این زمینه حدود 6 سال سابقه کار دارم.

من فکر میکنم بهترین سن یادگیری زبان دوم یا سوم برای یک شخص دوران کودکی است. توانایی یادگیری در این سن بسیار بالاست و شخص می تواند به خوبی به زبان جدید مسلط شده و در حد زبان مادری آن را فرا گیرد.

بسیاری از والدین علاقمند هستند که کودکان دو زبانه داشته باشند، از آنجایی که تدریس کلاسیک زبان انگلیسی در سنین پایین در ایران خیلی به رسمیت شناخته نمی شود تنها راه باقی مانده برای این والدین استفاده از مدرس خصوصی است.

به عنوان یک مدرس باید بگویم این سخت ترین کار ممکن برای یک مدرس است که بخواهد زبان انگلیسی را به یک کودک که هیچ شناختی از گرامر یا دستور زبان، زبان مادری خود نیز ندارد یک زبان جدید را آموزش داد.

این کار با استفاده از شناخت صحیح مدرس از توانایی کودک و همچنین استفاده از روش غیر مستقیم تدریس امکان پذیر است. من در کلاس های خصوصی با استفاده از کتاب های رنگ آمیزی اعداد و حروف انگلیسی و همچنین شعرهای کودکانه، بازی های کامپیوتری و دیکشنری تصویری لانگ من استفاده میکنم.

بچه ها در سنین زیر 10 سال قوه ادراکی خوبی دارند و همه چیز را از طریق دیدن و لمس کردن تجربه میکنند بنابراین استفاده از کتاب، بازی، نمایش فیلم و مانند آن در موفقیت آمیز بودن آموزش تاثیر بسیاری دارد. در وهله اول باید سعی کرد با کودک در حال آموزش ارتباط دوستانه ای برقرار کرد و سپس به صورت بازی های جذاب به آموزش پرداخت.

البته نمیتوان از نقش حضور کودکان همسن و سال در یک کلاس غافل بود، بچه ها معمولا به آموزش های گروهی واکنش بهتری نشان میدهند و به نظر میرسد علاقه بیشتری به حضور در جمع دارند تا اینکه به تنهایی و با یک مدرس به شکل رسمی مشغول آموزش باشند.

در حال حاضر برخی مهدکودک ها و همچنین مراکز پیش دبستانی یا دبستان های غیرانتفاعی اقدام به آموزش زبان انگلیسی به خردسالان و کودکان نموده اند که به نظر من قدم مثبتی در یادگیری این زبان بین المللی در نسل آینده خواهد بود و مطمئنا نتیجه خوبی خواهد داشت. من فکر میکنم تنها کمکی که والدین می توانند در این مسیر به کودک خود داشته باشند این است که از صرف وقت و هزینه لازم برای آموزش دریغ نکرده و بستر مناسب برای رشد و تعالی استعداد فرزندشان را فراهم کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن