نیلوفر بیژنی | آموزش زبان انگلیسی برای 5 سال

نیلوفر بیژنی هستم، دارای مدرک کارشناسی تدریس زبان انگلیسی و سابقه 12 سال تدریس زبان در مقاطع مختلف سنی و تحصیلی در تهران هستم.

امروزه والدین بسیاری علاقه دارند که فرزندانشان از سنین بسیار پایین شروع به آموزش زبان انگلیسی نمایند اما سوال مهم این جا است که یادگیری زبان انگلیسی از چه سنی مفید خواهد بود؟ در جواب به این سوال باید بگویم که برای بسیاری از کودکان یادگیری زبان انگلیسی از سنین بسیار پایین امکان پذیر خواهد بود. والدین با شناختی که از فرزندان خود دارند می توانند استعداد آنها را در زمینه های مختلف از جمله یادگیری زبان انگلیسی بسنجند، در صورتی که زبان آموز کودک به یادگیری علاقه داشته و سطح یادگیری خوبی داشته باشد حتی از سن 5 سالگی می توان به آموزش زبان انگلیسی پرداخت.

مهمترین نکته در خصوص آموزش زبان انگلیسی به کودکان 5 ساله یا کمتر این است که آموزش حتما باید به صورت غیر مستقیم باشد، ضمن این که نباید فشار زیادی به کودک در مورد آموزش وارد شود، بلکه می توان به آشنایی با زبان انگلیسی اکتفا کرده و بسیار آهسته پیش رفت.

زبان آموزی به کودک نیازمند صبر و حوصله بسیار است، چرا که کودکان به دلیل بازیگوشی زیاد معمولا در کلاس های خصوصی همکاری خوبی با مدرس ندارند، اما همین کودکان در مهد کودک یا پیش دبستانی به خوبی با جمع همراه شده و قدرت یادگیری بالایی دارند، این نکته ای است که من با همه والدینی که علاقه دارند کودکشان زبان انگلیسی بیاموزد مطرح می کنم. معمولا راندمان یادگیری کودکان در کلاس های گروهی بسیار بیشتر از کلاس های خصوصی است، بنابراین توصیه من این است که در صورت شروع آموزش زبان انگلیسی به کودکان سعی کنید که حتما از کلاس های عمومی و آموزشگاهی استفاده کنید.

از آنجایی که کلاس های خصوصی آموزشی زبان برای کودکان نباید به صورت مستقیم باشد بنابراین نیاز به منبع آموزشی نیست بلکه مدرس می تواند آموزش زبان را با آموزش حروف الفبا و اشکال آن، اعداد و اشکال آن و رنگ ها آغاز کند. به مرور می توان اجزای بدن، حیوانات، میوه ها و … را وارد آموزش کرد و آنها را به کودک آموخت.

کودکان هیچ درک مشخصی از گرامرها و دستور زبان ندارند بنابراین آموزش گرامرهای درسی به آنها نمی تواند معنادار باشد، معمولا به کودکان زبان انگلیسی را از طریق آموزش جملات یاد می دهند، به این صورت که جملات مربوط به هر موقعیت را با او تمرین می کنند، زبان آموز با آموختن کلمات در جمله می تواند به مرور زبان انگلیسی را بیاموزد، درست مثل آغاز صحبت کردن به زبان مادری. به این ترتیب از همین روش برای آموزش زبان انگلیسی به کودک نیز بهره می برند. فقط باید محیط مناسب آموزش را برای او فراهم کرده و او را در محیط آموزشی قرار داد تا نتیجه دلخواه حاصل شود.

می توان از کارتون های آموزشی مخصوص کودکان استفاده کرد، استفاده از بازی و رنگ آمیزی، خواندن شعر و ترانه و فلش کارت های تصویری برای آموزش بهتر زبان انگلیسی به کودکان بهره برد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن