مهدیه فتحی | آموزش زبان به کودکان 3 ساله

من مهدیه فتحی هستم، دارای مدرک کارشناسی روانشناسی کودک و دارای مدرک تخصصی آموزش زبان انگلیسی TTC از مجتمع فنی تهران، 5 سال سابقه تدریس زبان انگلیسی به کوکان زیر 7 سال دارم.

بسیاری از والدین جوان علاقمند هستند که فرزندی مسلط به زبان انگلیسی و اصطلاحا دو زبانه داشته باشند. به همین دلیل پر تکرارترین سوالی که والدین از من میپرسند این است که چه زمانی اقدام به آموزش زبان انگلیسی به کودک خود کنند. من فکر می کنم که سن شروع یادگیری زبان ناگلیسی آنقدر اهمیت ندارد که مداومت بر یادگیری و همچنین به ذهن سپردن آن دارای اهمیت است.

البته باید توجه داشته باشید که سن کودکی به دلیل عطش سیری ناپذیر کودکان برای یادگیری زمانی است که می توان هر مهارتی را در کوتاهترین زمان به کودک آموزش داد، اما این که کودک تا چه اندازه در به کارگیری این مهارت ها استعداد داشته باشد و یا علاقه و انگیزه برای یادگیری بیشتر و همچنین استفاده از دانش آموخته شده داشته باشد، موردی است که نمی توان  از اهمیت آن غافل شد.

در مورد سن یادگیری زبان انگلیسی باید بگویم کودک از زمانی که شروع به صحبت کردن میکند می تواند تحت آموزش قرار گیرد، البته روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان کاملا با آنچه به صورت آموزش رسمی به بزرگسالان شاهد هستیم متفاوت است و باید با شیوه های استاندارد خاص خودش پیش برود، اما مطمئنا این آموزش باید هدفمند و ادامه دار بوده و بدون شتاب و با صبوری زیاد پیش رود.

این که یک کودک دو زبانه داشته باشید بسیار خوب است، اما نباید فراموش کرد که هر کودکی دنیای مخصوص به خود و استعدادهای خاص خود را دارد، بنابراین نمی توان از تمام کودکان انتظار داشت که در یادگیری درس زبان مستعد باشند و یا تمام آموخته ها را به کار گیرند. معمولا کودکان از سن سه سالگی تحت آموزش های غیر مستقیم و روش هایی که مخصوص آموزش به کودکان است، میتوانند با زبان انگلیسی آشنا شده و آموزش آن را شروع کنند، اما نکته مهم در مورد هدفمند بودن این آموزش ها، شکل ارتباطی کودک با زبان جدید است، بسیاری از کودکان در سنین کودکی تحت آموزش قرار گرفته و با زبان انگلیسی آشنا می شوند، اما همین کودکان با درس زبان در دوران مدرسه مشکل دارند، تنها دلیل این امر عدم علاقه و انگیزه برای یادگیری زبان جدید است.

من فکر می کنم بهترین راه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان این است که در سنین زیر 10 سال، تنها هدف از آموزش آشنایی کودک با زبان جدید و ایجاد علاقه و انگیزه برای یادگیری این زبان است، به این ترتیب زبان آموز خردسال، خود به دنبال به روز کردن اطلاعات خویش و یادگیری مباحث بیشتر است، به طور مثال یک کودک 6 ساله آموزش دیده میتواند با تماشای کارتون و یا انیمیشن های زبان اصلی به راحتی زبان انگلیسی را یاد بگیرد، بدون این که نیاز به مدرس داشته باشد.

پس توصیه من به والدین عزیز این است که راه رسیدن به موفقیت در آموزش زبان انگلیسی به کودک خود را برای او هموار کرده و با روش های اصولی و استاندارد سعی کنند انگیزه و علاقه لازم جهت یادگیری زبان انگلیسی را در فرزند خود ایجاد کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن