معلم زبان در سطح پیشرفته برای کودکان – پوریا ایمانی

پوریا ایمانی هستم مدرس زبان انگلیسی با تجربه 20 سال تدریس خصوصی زبان انگلیسی در سطوح مختلف آموزشی و سنی در تهران.


با توجه به این که امروزه بیشتر والدین اهمیت آموزش زبان انگلیسی را درک کرده و به آموزش کودکان خود مشغول هستند، باید بگویم زبان آموزی به کودکان کاری بسیار دشوار و البته مستلزم مهارت وتجربه بالا است.
کودکی که به آموزش زبان انگلیسی می پردازد هنوز در آموزش زبان مادری خود به مرحله تسلط نرسیده است و شاید شناخت کاملی از دستور زبان نداشته باشد بنابراین آموزش زبان به کودکان در این شرایط کاری بسیار حرفه ای و دشوار است و نباید تصور کرد هرکسی میتواند به کودک زبان بیگانه را آموزش دهد.
زبان آموزی به کودک اصولا مکالمه محور است، کودکان با توجه به معنی لغت و کاربرد آن در موقعیت ها به صورت نسبی آشنایی با زبان را شروع میکنند و پیش می روند، به طور مثال توضیح گرامر ماضی استمراری برای یک کودک فرضا 8 ساله کار دشواری خواهد بود. اما با به کار بردن چندین مثال و استفاده از این گرامر در موقعیت های مختلف کودک را به الگوسازی ذهنی تشویق می کند.
اگر به دنبال معلم زبان در سطح پیشرفته برای کودکان هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که آموزش کودکان به ویژه در سطح پیشرفته با آموزش بزرگسالان کاملا متفاوت خواهد بود، بنابراین باید به دنبال یک معلم با تخصص آموزش زبان به کودکان باشید.
هر مدرس با توجه به شیوه های آموزشی خود از منابع مختلفی برای آموزش کودکان استفاده می کند. نکته مهم آن است که زبان آموزی به کودک در هر سطحی باشد قوانین خاص خود را دارد و مهمترین آن کوتاه بودن جلسات آموزش و سرگرم کننده بودن آن است، به ویژه اگر زبان آموز کودک خردسال باشد.
همانطور که اشاره کردم آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال مکالمه محور است و معمولا با یادگیری لغات در بخش های مختلف و استفاده از آنها در موقعیت های گوناگون همراه است. استفاده از دیکشنری های تصویری، یا مجموعه کتاب های let’s go در آموزش به کودکان در سطح پیشرفته می تواند کمک کننده باشد.
اگر پدر و مادر بنا به هر دلیلی نمیتوانند برای فرزند خود وقت کافی جهت آموزش زبان انگلیسی بگذارند بهتر است از یک معلم زبان خصوصی استفاده کنند و به این ترتیب ساعات خاصی از روزهای هفته را به آموزش کودک اختصاص دهند، فقط نباید فراموش کرد که برای کودکان زیر 10 سال وجود کلاس های رسمی آموزش زبان (کلاس طولانی، تدریس گرامرهای پیشرفته) اصلا توصیه نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن