مبینا رضایی | تدریس و آموزش زبان انگلیسی به کودکان و خردسالان

مبینا رضایی هستم مدرس زبان انگلیسی در مقطع دبستان و پیش دبستانی در غرب تهران. دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه آزاد اسلامی و سابقه 10 سال تدریس در دبستان و مهد کودک. تخصص من در زمینه آموزش زبان انگلیسی و تدریس خصوصی در مقطع سنی 5 تا 12 سال می باشد.

با توجه به سابقه کاری و تجربه ام در زمینه تدریس و آموزش زبان انگلیسی به کودکان و خردسالان باید بگویم، دامنه سنی کودکان در این مقطع بهترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی است.

کودک به راحتی با زبان دوم تعامل برقرار میکند و همزمان به قوائد گفتاری و نوشتاری زبان مادری و زبان دوم می پردازد و تعامل بهتری با مدرس برقرار میکند.

تلاش و پشت کار او برای یادگیری در این سن بیشتر است و همچنین از اشتباهات و عدم یادگیری اش شرمنده نمی شود و این امر مهمترین فاکتور در موفقیت کسانی است که از کودکی به آموزش زبان انگلیسی مشغول می شوند.

چرا که اغلب بزرگسالان در صورت اشتباه یا خطا دچار عدم اعتماد به نفس، خود کم بینی و خجالت می شوند اما این مسئله در کودکان و خردسالان کمتر به چشم می خورد بنابراین انگیزه یادگیری در آنان به مراتب بیشتر است.

من فکر میکنم شیوه های آموزشی زبان انگلیسی و هم چنین ارتباط مدرس با کودک مهمترین عامل در یادگیری او خواهد بود چرا که این مسئله ذهنیت کودک در مورد زبان دوم را شکل میدهد و اگر این شکل گیری و ایجاد انگیزه درست صورت نگیرد ممکن است کودک هرگز علاقه ای به زبان انگلیسی پیدا نکرده و در آینده هم در یادگیری آن دچار مشکل شود.

از آنجایی که کودکان پیش زمینه ای از قوائد گرامری و نوشتاری ندارند من فکر میکنم بهترین شیوه تدریس زبان انگلیسی به آنها شیوه مکالمه محور است به این ترتیب که کودک یا خردسال بیاموزد که در هر موقعیتی از چه جملاتی می تواند استفاده کند. کم کم می توان دایره لغات او را گسترش داد تا جایی که مهارت گفتاری او پیشرفت کند.

یک مدرس موفق کسی است که بتواند ارتباط صمیمانه و دوستانه ای با کودکان برقرار کند و آنها را به یادگیری علاقمند کند برای مثال استفاده از بازی های کودکانه، نقاشی، داستان های کوتاه کودکانه و نمایش های گفتگو محور به بچه ها کمک می کند تا بتوانند بهتر لغات و نکات مورد نیاز را بیاموزند.

نقش والدین را در این رابطه نباید نادیده گرفت، تشویق والدین می تواند محرک خوبی برای کودکان و خردسالان باشد تا در امر یادگیری زبان انگلیسی تلاش بیشتری داشته باشند.

فراهم کردن بستر مناسب آموزشی و همچنین استخدام مدرسان با تجربه در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیز از جمله وظایف والدین است که اهمیت دادن به آن می تواند نقش موثری در سرنوشت کودکان به عنوان بزرگسالان آینده داشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن