علیرضا مقدم | مدرس و مترجم زبان چینی

علیرضا مقدم هستم مدرس و مترجم زبان چینی در تهران.

دارای مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی هستم و مدت 10 سال سابقه تدریس زبان چینی را در رزومه کاری ام دارم.

در مورد آموزش و یادگیری زبان چینی باید بگویم در حال حاضر زبان چینی در کنار انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی به عنوان زبان بین المللی مطرح شده است. اقتصاد پویای کشور چین و تعامل این کشور با سایر کشورهای دنیا باعث شده است تا زبان چینی هم در زمره زبان های لازم جهت آموزش قرار گیرد.

از آنجایی که ایران یکی از شرکای تجاری کشور چین محسوب می شود و تجارت و تعامل در زمینه های گوناگون بین دو کشور زیاد است لذا آموزش و یادگیری زبان چینی امروزه برای قشر تجار و بازرگانان و همچنین اقتصاد دانان و فعالان عرصه کسب و کار امری ضروری است.

من معتقدم که آموزش زبان چینی در کنار تحصیلات آکادمیک در رشته های مرتبط با دنیای تجارت می تواند مهارت لازم برای موفقیت یک جوان ایرانی در بازار کار را در اختیار او قرار دهد.

اگرچه این روز ها آموزشگاه های زیادی در سطح تهران زبان های بین المللی را تدریس میکنند اما پیشنهاد من برای آموزش این زبان به صورت کلاس های خصوصی است.

برخلاف عقیده رایج بین عموم، زبان چینی کاملا زبان ساده و شیرینی جهت آموزش و یادگیری است، فقط کافی است با انگیزه و علاقه به این زبان باستانی نگاه کنید و برای لذت بردن از فرهنگ و رسوم غنی چینی شروع به آموختن زبان چینی به صورت خصوصی کنید تا در مدت کوتاهی بتوانید به تسلط نسبی دست پیدا کنید.

اگرچه کودکان و نوجوانان مستعد آموزش زبان های گوناگون هستند اما به عقیده من آموزش زبان چینی به آن صورتی که زبان انگلیسی به آنها آموزش داده می شود برایشان کارایی و جذابیت ندارد، بنابراین بهتر است مقطع آموزش را منحصرا در میان بزرگسالان در نظر گرفت.

به عقیده بنده بهترین شیوه برای یادگیری زبان چینی در کلاس های خصوصی استفاده از کتب آموزشی معتبر در کنار تماشای فیلم های زبان اصلی با زیرنویس چینی و همچنین مباحث آزاد است. گستردگی دایره لغات به زبان آموز کمک میکند تا تسلط بیشتری بر مکالمه داشته باشد اما نباید از اهمیت قوائد نوشتاری و گفتاری این زبان هم غافل بود.

خوشبختانه توجه به این زمان در سال های اخیر بسیار بیشتر شده است و یادگیری آن در کنار زبان انگلیسی می تواند بسیار مفید بوده و به پیشرفت مهارت های شغلی هر جوان ایرانی بیافزاید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن