شیما قدسی | مدرس زبان انگلیسی

شیما قدسی هستم، مدرس زبان انگلیسی مقطع سنی زیر 10 سال با سابقه 15 سال تدریس در دبستان های غیر انتفاعی و آموزشگاه های زبان انگلیسی کودکان در تهران. بسیاری از والدین علاقمند هستند که کودکانشان از سن پایین آموزش زبان انگلیسی را آغاز کند، همین علاقه وافر سبب شده است تا تبلیغات تجاری بسیاری از اپلیکیشن ها و سی دی های آموزشی زبان انگلیسی به کودکان را شاهد باشیم.

با توجه به تجربه چندین ساله ام در امر تدریس به کودکان باید بگویم، ذهن کودک بسیار فعال و پویا و آماده دریافت اطلاعات است، بنابراین به راحتی می توان زبان انگلیسی را با لهجه کامل و صحیح به کودک آموزش داد اما این کار اصول خاص خود و شیوه های صحیح را می طلبد.

در درجه اول آموزش برای کودکان زیر 7 سال باید به صورت غیر مستقیم و غیر اجباری باشد، به این معنا که کودک باید هر زمان که دوست دارد و در صورت علاقه اش به یادگیری تحت آموزش قرار گیرد، آموزش زبان به کودکان زیر 7 سالی که زبان را به عنوان مهارت می آموزند باید به صورت بازی، نقاشی، شعر و قصه و نمایش باشد تا کودک در کنار بازی و به اصطلاح ” کودکی” کردن آموزش ببیند، این که یک کودک 5 ساله را از این کلاس به آن کلاس برد و توقع داشت که تمام ذهن و خلاقیتش را صرف آموزش کند مطمئنا نتیجه عکس خواهد داشت.

در خصوص آموزش زبان انگلیسی به کودکان بالای 7 سال باید بگویم استفاده از کتاب های مفیدی در این زمینه که از انتشارات های مختلف در بازار موجود است می تواند بسیار مفید باشد، بهتر است آموزش ابتدا به صورت یادگیری الفبا و کلمات کاربردی مثل نام اندام های بدن، اعداد، میوه ها و رنگ ها آغاز شده و با جملات ساده و کوتاه مثل معرفی کردن خود، سلام و خداحافظی، احوالپرسی و امثال آن ادامه یابد، این آموزش باید به صورت بلند مدت و متناسب با استعداد کودکان پیش برود تا به نتیجه دلخواه برسد.

ایجاد انگیزه در کودکان توسط والدین به صورت همخوانی شعرها و یا تکرار الفبای انگلیسی همراه با کودک و یا آموزش به وسیله فلش کارت های نقاشی شده و امثال آن بسیار مفید است و از جمله مواردی است که به پیشرفت زبان آموز خردسال بسیار کمک خواهد کرد.

اگر قصد مهاجرت از ایران را ندارید پیشنهاد می کنم برای زبان آموزی کودک خردسال خود خیلی عجله به خرج ندهید و روزهای خوش کودکی او را صرف یادگیری و آموزش مستقیم نکنید، بچه ها بیش از هرچیز به بازی و شادی نیاز دارند و آموزش در کنار این نیاز طبیعی بسیار کارآمد خواهد بود و نه بیشتر.

استفاده از معلم خصوصی برای آموزش کودکان خردسال را اصلا توصیه نمی کنم، چرا که تجربه نشان داده کودکان خردسال در جمع های دوستانه مثل مهد کودک یا کلاس درس نکات آموزشی را بهتر متوجه می شوند و در جمع های کودکانه انگیزه یادگیری بیشتری دارند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن