شهلا ثابتی | آموزش زبان انگلیسی به کودکان

شهلا ثابتی هستم 40 ساله دارای مدرک کارشناسی روانشناسی از دانشگاه علمی کاربردی تهران و مدرس زبان انگلیسی در مقطع سنی کودک و خردسال. مدت 10 سال است که در مهد کودک و پیش دبستانی تدریس زبان انگلیسی دارم.

به عقیده من آموزش زبان انگلیسی به کودکان نیاز به مهارت های خاص دارد، چرا که این اولین رویارویی یک کودک با زبانی جدید است و یک مدرس حرفه ای می تواند علاقه و انگیزش یادگیری زبان را در کودک ایجاد کند. پس انتخاب یک معلم و مدرس با ویژگی های مرتبط مهمترین وظیفه مسئولان مهدکودک ها و مراکز پیش دبستانی و همچنین والدینی است که می خواهند از معلم خصوصی برای یادگیری زبان انگلیسی کودکانشان استفاده کنند.

من شخصا سعی میکنم در درجه اول با کودکان ارتباط دوستانه و صمیمانه ای برقرار کنم و بعد از ایجاد صمیمیت و فضای دوستانه لازم اقدام به آموزش می کنم. در سیستم آموزشی که من از آن استفاده می کنم آموزش به صورت غیر مستقیم است به این معنا که در کنار کارهایی مثل نقاشی، شعرخوانی، بازی های گروهی و نمایش فیلم و انیمیشن به کودکان انگلیسی تدریس می کنم.

در ابتدا سعی میکنم با مفاهیم ساده ای مثل رنگ ها و اعداد و اجزای بدن کودک را به یادگیری علاقمند کنم و بعد از اینکه کمی دایره لغاتش را گسترش دادم سراغ جملات ساده و محاوره های روزمره می شوم.

من فکر میکنم کودکان زیر 8 سال چون هنوز درک درستی از قواعد نگارش و گرامر زبان مادری ندارند نمی توانند تحت آموزش مستقیم قرار بگیرند این امر سبب ایجاد اختلال در فراگیری زبان مادری در آینده آنها خواهد داشت. شاید برای کودکانی که قرار است به زودی مهاجرت کنند و یا در مدارس انگلیسی زبان ثبت نام شوند این مسئله چندان اهمیتی نداشته باشد اما برای کودکان عادی بهتر است آموزش به صورت غیر مستقیم و قدم به قدم پیش روی داشته باشد.

استفاده از داستان های کوتاه جذاب به زبان انگلیسی، کتاب های نقاشی اعداد و الفبای انگلیسی و امثال آن انتخاب درستی برای والدین است تا بتوانند به کودکان خود زبان انگلیسی یاد بدهند. اگرچه در علم روانشناسی و زبان شناسی تاکید شده است که بهترین زمان شروع آموزش زبان های دوم و سوم برای افراد به صورت مستقیم و مداوم زمانی است که به اصول نگارش و دستوری زبان مادری خود تسلط کامل داشته باشند و فکر می کنم جدای از بحث فراگیر شدن آموزش زبان به کودکان بهتر است والدین این مسئله مهم را هم در ذهن داشته باشند که کودک زیر 7 سال بهتر است فقط بازی و سرگرمی های کودکانه داشته باشد و آموزش مستقیم هر علم و مهارتی در این سنین اشتباه است.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن