سمیرا الیگودرزی | معلم زبان کودک 4 سال

من سمیرا الیگودرزی هستم، دارای مدرک کارشناسی تدریس زبان انگلیسی از دانشگاه تربیت معلم هستم، بیش از 10 سال است که به تدریس زبان انگلیسی در مدارس اشتغال دارم.

من فکر می کنم یکی از راه های آموزش زبان انگلیسی به کودکان ایجاد علاقه و انگیزه به یادگیری در آنان است. مطمئنا می دانید که توانایی یادگیری در کودکان متفاوت است، ممکن است استعداد یک کودک در یادگیری زبان انگلیسی باشد و اما کودک دیگری هیچ علاقه ای به این زبان نداشته و استعدادش در ریاضیات، هنر یا ورزش باشد. بنابراین برای این که کودک خود را از سن 4 سالگی با این زبان آشنا کنید باید سعی کنید علاقه و انگیزه یادگیری را در وی ایجاد کنید.

به عقیده بسیاری از زبانشناسان و روانشناسان کودک، آموختن یک زبان جدید به کودک قبل از این که او به زبان مادری تسلط کامل پیدا کند باعث ایجاد اختلال یادگیری در کودک خواهد شد، بنابراین توصیه می کنم در صورتی که اجباری به یادگیری زبان برای کودک قبل از سن دبستان وجود ندارد نیازی به یادگیری زبان به شکل جدی وجود ندارد.

در حال حاضر در بسیاری از  مهدهای کودک زبان انگلیسی را به صورت کلمات و اصطلاحات ابتدایی به کودکان آموزش می دهند، من فکر می کنم همین مقدار آشنایی با زبان انگلیسی برای کودکان کافی است، بهتر است آموزش های جدی تر را به انتهای دوران ابتدایی و یا در سن نوجوانی فرزندانتان بگذارید تا زبان آموز به شکل مفهومی تری زبان انگلیسی را بیاموزد.

در کلاسهای خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان معمولا از روش هایی مثل نقاشی کردن یا شعر خواندن و آشنایی با حروف الفبا و کلمات ابتدایی زبان انگلیسی استفاده می شود.

می توانید برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان 4 ساله از سی دی های آموزشی نیز استفاده کنید، معمولا انیمیشن های کودکانه و آموزشی مناسبی برای آموزش به کودکان وجود دارد که حتی والدین نیز می توانند با آنها زبان آموزی کودک را آغاز کنند.

باید دقت داشته باشید که آموزش زبان انگلیسی به کودکان به شکلی باشد که باعث خستگی آنها نشود، به همین دلیل است که گفته می شود آموزش را با بازی و نشاط همراه کنید تا کودک از حضور در کنار معلم احساس راحتی و رضایت داشته باشد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم، شناخت صحیح از شخصیت کودک است، وقتی مدرس زبان انگلیسی از نظر شخصیتی زبان آموز را به خوبی آنالیز کند، می تواند روش های آموزشی مناسبی برای او انتخاب کرده و ارتباط بهتری با او داشته باشد، این ارتباط صمیمانه کمک می کند تا زبان آموز کودک از حضور در کلاس خسته نشود.

پیشنهاد می کنم برای کودکان زیر سن دبستان از فلش کارت ها، انیمیشن ها و آموزش های تصویری بیشتر استفاده کنید. این مسئله به آنها کمک می کند تا مفاهیم زبان انگلیسی را راحت تر و سریعتر درک کنند. نکته مهم دیگر این است که نباید برای یادگیری کودکان را تحت فشار بگذارید، کودک باید به میل خود و با رغبت در کلاس درس حاضر شود تا آموزش برای او لذت بخش باشد، در غیر اینصورت مطمئنا خاطره بدی از یادگیری زبان انگلیسی خواهد داشت و احتمالا علاقه ای به یادگیری آن نخواهد داشت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن