رضا فائضی | معلم آموزش زبان انگلیسی دوازدهم

رضا فائضی هستم معلم زبان انگلیسی دوره متوسطه دوم در تهران، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان از دانشگاه علامه طباطبایی هستم و در حال حاضر در یک دبیرستان غیرانتفاعی مشغول به تدریس هستم.

زبان انگلیسی اگرچه دیگر مثل سالیان پیش تابو دانش آموزان نیست اما هنوز هم هستند دانش آموزانی که با یادگیری این درس مشکل اساسی دارند، من به عنوان معلم آموزش زبان انگلیسی دوازدهم قصد دارم تا تجربیات تدریسم را در اختیارتان قرار دهم.

اکثر دانش آموزان وقتی به پایه دوازدهم می رسند از نظر درس زبان پایه ضعیفی دارند، به همین دلیل پیشنهاد من این است که همیشه حداقل 15 دقیقه از وقت هر کلاس به مرور گرامر دروس سالهای قبل پرداخته شود، اگر نمیتوانید این وقت را مدیریت کنید میتوانید  برای شروع هر درس گرامر پیش نیاز آن را مرور کنید، برای اینکه دانش آموزان لغات جدید و بیشتری بیاموزند استفاده از لغات هم خانواده و متضاد برای لغات جدید هر درس میتواند تا حد زیادی دایره لغات دانش آموز را وسیع کند.

استفاده از کتاب های معتبر در زمینه نمونه سوالات و تست های کنکور نیز میتواند بسیار مفید باشد، از آنجایی که دانش آموزان سال دوازدهم برای کنکور آماده می شوند و دروس سال یازدهم و دوازدهم مبنای سوالات زیادی در کنکور سراسری است پس پیشنهاد میکنم به خوبی روی مباحث درسی مربوط به این دوسال مانور داشته باشید تا دانش آموز به تسلط کافی برسد.

یکی دیگر از روش های بسیار کاربردی و کمک کننده استفاده از ساعاتی به عنوان ساعت کنفرانس یا انشاء است، برای اینکه دانش آموز بتواند از آموخته هایش استفاده کند، بهتر است معلوماتش را در قالب انشاء با موضوعات مختلف برای معلم ارائه دهد، در این صورت نقاط ضعف و قوت دانش آموزان به خوبی مشخص می شود و از طرفی میتوان نکات مهم را در خلال همین نوشته ها به دانش آموزان گوشزد کرد.

یکی از روش های بسیار کاربردی برگزاری کوئیزهای دائمی است، به این صورت که در هر جلسه درسی، ابتدای کلاس یک کوئیز شامل چند سوال کاربردی در حوزه گرامر و لغت مربوط به دروس قبل برگزار شود، به این ترتیب دانش آموزان همیشه آمادگی لازم را خواهند داشت.

استفاده از حل تمرین درمنزل یا سپردن موضوعی به دانش آموز برای تحقیق و امثال آن روش های دیگری است که میتوان از آنها نتایج خوبی بدست آورد، فقط نباید فراموش کرد که  انگلیسی درسی فرّار است و در صورتی که هر مبحث درسی فقط یکبار تدریس و تمرین شود مسلما راندمان کارایی دانش آموز در درازمدت کاهش پیدا خواهد کرد و بسیاری از مطالب را فراموش می کند، پیشنهاد میکنم برای جلوگیری از این امر حتما از تمرین و تکرار استفاده کنید تا بتوانید مطالب آموزش داده شده را به خوبی در ذهن دانش آموز بنشانید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن