راضیه کارپیشه | آموزش زبان انگلیسی به کودکان 6 ساله

راضیه کارپیشه هستم، مدرک کارشناسی روانشناسی کودک دارم و زبان انگلیسی را تا مقطع تافل در یکی از موسسات معتبر و سرشناس تهران آموخته ام، اکنون 9 سال است که به تدریس زبان انگلیسی در مقطع پیش دبستانی و تدریس خصوصی زبان به کودکان زیر 6 سال مشغول هستم.

توجهی که خانواده های امروزی به یادگیری زبان انگلیسی نشان می دهند می تواند بسیار امید بخش باشد که در آینده با نسلی روبه رو می شویم که از نظر یادگیری زبان انگلیسی در سطح بالایی قرار دارد، اما نکته مهم این جا است که زبان انگلیسی را از چه سنی باید به کودک آموخت که بیشترین تاثیر را داشته باشد.

در حال حاضر شاهد هستیم که در مهد کودک ها، مراکز پیش دبستانی و حتی در مدارس غیر انتفاعی پایه ابتدایی درس زبان انگلیسی تدریس می شود، از طرفی باید بدانید که کودکان انگیزه و هوش بالایی برای یادگیری دارند و این مسئله باعث می شود که کودک آنچه در خردسالی آموخته است هرگز فراموش نکند، شاید یکی از دلایلی که یادگیری زبان انگلیسی در این سن می تواند بیشترین تاثیر را داشته باشد همین مسئله است.

من همیشه سعی میکنم که در آموزش زبان انگلیسی به کودکان از شیوه های خلاقانه ای استفاده کنم که آنها را تشویق به یادگیری بیشتر می کند، به طور مثال استفاده از بازی ها و یا روش های آموزشی تصویری است، بچه ها آنچه را که به وسیله دیدن می آموزند بیشتر به خاطر می سپارند بنابراین توصیه می کنم که سعی کنید از جلوه های بصری برای آموزش به کودکان نهایت استفاده را ببرید.

تشویق کردن کودک در به کارگیری آنچه آموخته است به او کمک می کند که مسیر یادگیری زبان انگلیسی را با آسودگی بیشتری طی کند، باید سعی کنیم که اعتماد به نفس کودک را تا جای ممکن افزایش دهیم. کودک نیاز دارد که تشویق شود و همچنین هرچه بیشتر در صحبت کردن و مکالمه پیشرفت کند مطمئنا شوق او برای یادگیری بیشتر خواهد بود.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان و همچنین به نتیجه رسیدن آن نیاز به صبر و تلاش بسیاری است، هرگز نباید کودکان را برای یادگیری تحت فشار قرار داد به ویژه در مورد کودکان زیر سن 6 سال آموزش باید به صورت غیر مستقیم باشد و ساعات کلاسی باید به گونه ای برنامه ریزی شود که زبان آموز از حضور در کلاس خسته و دلسرد نباشد.

تجربه من نشان داده است که کودکان زیر سن مدرسه در جمع های گروهی زبان را بهتر می آموزند، بنابراین شاهد هستیم که کودکانی که در مهد کودک یا پیش دبستانی زبان انگلیسی را آموخته اند از کودکانی که به صورت خصوصی این زبان را یاد میگیرند موفق تر عمل می کنند. بنابراین توصیه من این است که در مورد کودکانی که در سن زیر 6 سال قرار است زبان آموزی را آغاز کنند بهتر است به جای کلاس های خصوصی از کلاسهای گروهی برای آنها استفاده کنید. این مسئله باعث می شود که کودک علاقه بیشتری برای حضور در کلاس داشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن