بایدها و نبایدهای موفقیت در آزمون آیلتس

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی امروزه بر کسی پوشیده نیست، در حال حاضر متقضیان یادگیری این زبان بسیار زیاد است اما کسانی که این راه را تا انتها ادامه داده و به مدارک معتبری چون آیلتس و تافل دست پیدا می کنند بسیار کمتر از حد تصور است، اگرچه که داشتن مدرک آیلتس بیشتر برای کسانی که قصد مهاجرت، ادامه تحصیل و اقامت در کشورهای انگلیسی زبان را دارند یک امتیاز ویژه محسوب می شود اما بسیاری از افراد هستند که علاقمندند که این مدرک معتبر را داشته باشند. آزمون آیلتس اثبات کننده میزان تسلط زبان آموز به زبان انگلیسی است، به همین دلیل دانستن فاکتورهایی که باعث موفقیت در این آزمون می شود می تواند راهگشای بسیاری از زبان آموزان باشد. در این مقاله به بایدها و نبایدهای موفقیت در آزمون آیلتس با شما صحبت می کنیم.

مدرک IELTS چیست

این کلمه مخفف عبارت International English Language Testing System یا سیستم آزمون بین المللی زبان انگلیسی است. در آزمون آیلتس مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی شامل صحبت کردن (Speaking)، نوشتن (Writing)، خواندن (Reading) و گوش کردن (Listening) مورد سنجش قرار می گیرد و سطح تسلط زبان آموز با نمره ای که در آیلتس کسب می کند سنجیده می شود.

راه های موفقیت در آزمون آیلتس

آیلتس یک سیستم سنجشی است، بنابراین موفقیت در این سیستم به آموزش صحیح شما بستگی دارد، اگر فکر میکنید بدون راهنما و منابع جامع و کامل می توانید در این آزمون موفق شوید سخت در اشتباهید. برای موفقیت در این آزمون باید اصولی را رعایت کنید که از یادگیری معمولی زبان انگلیسی در دانشگاه و انجام پروژه هایتان متفاوت است.

اگر میخواهید به نمره قبولی در آیلتس که برای انجام بیشتر امور مثل اخذ ویزای دانشجویی، کار و مهاجرت به کشورهای انگلیسی زبان مثل انگلیسی، کانادا، نیوزلند و استرالیا مورد نیاز است دست پیدا کنید باید راه های اصولی آمادگی برای این آزمون را بیاموزید. در ادامه به بایدها و نبایدهایی اشاره می کنیم که در راه کسب نمره قبولی آیلتس، دانستن آنها برای شما ضروری خواهد بود.

نکات مهم موفقیت در آزمون آیلتس

این نکات به شما می آموزد که با استفاده از چه روش هایی در یادگیری زبان به منظور شرکت در آیلتس استفاده کنید.

– دامنه لغات خود را گسترش دهید: اگر شما کلمات زیادی را بدانید به مرور می توانید از آنها در انواع قالب های گرامری استفاده کنید. اما اگر ابتدا سراغ یادگیری گرامر بروید، بدون دانستن لغات کار زیادی از پیش نخواهید برد. یکی از راه های موثر برای یادگیری لغت مطالعه کردن است. ما پیشنهاد میکنیم به هر نوع محتوای انگلیسی که در دسترس شما است اهمیت دهید، برای مثال خواندن کتاب، تماشای فیلم و انیمیشن، گوش کردن به اخبار و همچنین مطالعه روزنامه های انگلیسی زبان از آن جمله هستند.

در هر متن کلمات جدید را بیابید، معنای آنها را با توجه به جایگاهشان در جمله حدس بزنید، بعد سراغ دیکشنری بروید. این کار به شما کمک میکند تا بعدها بتوانید در جمله نویسی های خود از آنها بهره ببرید.

در مورد یادگیری لغات به این مسائل توجه داشته باشید:

– سعی کنید اصطلاحات کاربردی را بیاموزید.

– به جای حفظ تک لغت از حفظ کردن عبارت ها و کاربردهای آنها استفاده کنید.

– حتما از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید.

– زیاد به کلمات تخصصی اهمیت ندهید.

– به صورت مرتب جمله نویسی کنید و از لغات و اصطلاحاتی که آموخته اید در آنها استفاده کنید.

– تا می توانید مطالعه کنید: مطالعه مداوم منابع انگلیسی به شما کمک می کند تا روی Reading تمرکز بیشتری داشته باشید، مهمترین نکته در این مورد استفاده از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی است. در مورد پیشرفت در مهارت Reading می توانید از این نکات استفاده کنید:

– لزومی ندارد به همه لغات مسلط باشید، هنگام مطالعه معنی کلمات را حدس بزنید.

– متن ها را هدفمند دنبال کنید، این که در این متن دنبال چه چیزی هستید و باید به چه سوالاتی پاسخ دهید.

– به سوالات درک مطلب توجه کنید.

– زمان خواندن و پاسخ به سوالات درک مطلب دیکشنری را کنار بگذارید. سعی کنید از اطلاعات خودتان استفاده کنید.

– نوشتن را تمرین کنید: در آیلتس آزمون writing دارای دو بخش است. مهمترین نکته در این قسمت زمانبندی صحیح است تا بتوانید به موقع آزمون را به اتمام برسانید. فراموش نکنید که نیازی نیست بیش از آنچه به عنوان حداقل در نظر گرفته شده است مطلب بنویسید.

– بخش اول: در این بخش شما باید در خصوص دیاگرامی که در اختیارتان قرار داده شده است بنویسید. پس به این نکات بسیار توجه کنید:

* درباره اطلاعات داده شده در دیاگرام صحبت کنید نه خود دیاگرام.

* مسائل مهم را با استفاده از لغاتی که بلد هستید تشریح کنید.

– بخش دوم: این بخش سوالی از شما پرسیده می شود که باید در مورد آن بنویسید. بنابراین برای موفقیت  در این بخش به این نکات دقت کنید:

* سوال را به دقت تحلیل کنید.

* قبل از شروع به نوشتن متن روی تعداد پاراگراف ها و محتوای آنها برنامه ریزی کنید.

* برای بازخوانی و ویرایش متن خود زمان در نظر بگیرید.

– روی تلفظ کلمات و روان صحبت کردن بسیار کار کنید: این بخش مهمترین بخش آزمون آیلتس است که شما می توانید با مهارت صحبت کردن خود ممتحن را تحت تاثیر قرار دهید. معمولا آزمون speaking از سه بخش تشکیل شده است که شامل : مصاحبه ساختاری (Structured Interview)، گپ کوتاه (Short Talk) و مصاحبه آزاد (Free Interview) می شود. برای موفقیت در این بخش به این نکات توجه کنید:

*  برای رسیدن به مهارت کافی فقط باید به صورت مداوم تمرین کنید.

* باید با خود بلند بلند صحبت کنید و صدای خودتان را بشنوید.

* فیلم های انگلیسی زبان تماشا کنید.

* بهتر است گاهی صدای خود را ضبط کرده و دوباره گوش کنید تا نقاط ضعف خود را بیابید.

– مهارت شنیداری خود را تقویت کنید: یکی از بهترین روش های تقویت مهارت شنیداری گوش کردن به اخبار انگلیسی است. بخش listening یکی از بخش های مهم در آزمون آیلتس است که تقویت مهارت در این زمینه به شما کمک می کند تا نمره خوبی کسب کنید. باید به این نکات دقت کافی داشته باشید:

* از آنجایی که در آزمون هر سوال فقط یکبار پخش می شود، بهتر است هنگام تمرین شما نیز از همین روش استفاده کنید.

* در زمان تمرین، بعد از پاسخگویی به سوالات و چک کردن آنها، دوباره به سوالات گوش دهید و اشکالات خود را بررسی کنید.

نبایدهای آیلتس را بدانید

خب! اکنون فهمیدید که برای موفقیت در آزمون آیلتس چه کارهایی باید انجام دهید، وقت آن رسیده که بدانید چه کارهایی شما را از موفقیت در آیلتس باز میدارد. در این بخش به این فاکتورها اشاره می کنیم و بهتر است به دقت آنها را مطالعه کنید تا دچار اشتباه نشوید.

بی انگیزگی و نا امیدی ممنوع : هرگز خود را با دیگران مقایسه نکنید، استعداد یادگیری زبان در افراد متفاوت است، بنابراین مقایسه بی جا می تواند باعث ایجاد حس نا امیدی در شما شود و شما را از تلاش برای رسیدن به هدف باز دارد. ممکن است برای موفقیت در آزمون مجبور باشید چندین بار در این آزمون شرکت کنید، پس سعی کنید صبور باشید و انگیزه خود را از دست ندهید.

حرف گوش نکن نباشید: بسیاری از داوطلبین آیلتس به دلیل این که به حرف های اساتید خود خوب گوش نمی دهند، شانس قبولی در آزمون را از دست می دهند. پس سعی کنید تمام نکاتی که استاد برایتان شرح می دهد به خاطر بسپارید و تنها از تجربیات او در این زمینه استفاده کنید.

تنهایی موفق نمی شوید: راه رسیدن به موفقیت در هرکاری استفاده از تجارب و مهارت های افراد موفق در آن زمینه است، هرقدر که به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید، بهتر است برای شرکت در آزمون از یک  استاد ماهر و با تجربه برای آمادگی بیشتر کمک بگیرید.

استرسی و جوگیر نباشید: مهمترین نکته در موفقیت در آیلتس داشتن تمرکز بالا است، اجازه ندهید جو امتحان باعث ایجاد استرس و ترس در شما شده و باعث شود نتوانید از دانسته های خود استفاده بهینه داشته باشید.

کلام آخر

هیچ موفقیتی اتفاقی رخ نمی دهد، همیشه در پشت صحنه موفقیت های بزرگ، شکست ها، تمرین ها، تجربه ها و تکرارهای زیادی نهفته است. بهتر است برای رسیدن به هدف خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید و روی اجرای قدم به قدم آن حساس باشید. مطمئنا وقتی در مسیر درست حرکت می کنید به مقصد دلخواه خواهید رسید. پس از همین امروز برای رسیدن به موفقیت در آزمون آیلتس برنامه ریزی کرده و سعی کنید همه چیز را مطابق برنامه پیش ببرید. مطمئن باشید در انتها نتیجه تلاش شما همان چیزی است که برای رسیدن به آن هزینه کرده اید.

در صورتی که برای شرکت در آزمون آیلتس آمادگی لازم را داشته باشید، مطمئن باشید که این آزمون آنقدرها هم سخت و ترسناک نیست، فقط با اندکی اعتماد به نفس و تمرکز می توانید نمره دلخواه خود را در این آزمون بدست آورید. هرگز به توانایی های خود شک نکنید، امیدواریم در این مسیر موفق باشید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن