زهره انتظامی | آموزش زبان انگلیسی به کودک ۷ ساله در تهران

زهره انتظامی هستم، مدرک کارشناسی مترجمی زبان دارم و بیش از 10 سال است که در زمینه تدریس زبان انگلیسی به کودکان فعالیت می کنم، در کارنامه کاری ام تدریس زبان انگلیسی در مقطع پیش دبستانی و دبستان غیر انتفاعی در تهران از جمله فعالیت های من است.

اهمیت زبان انگلیسی باعث شده است که بسیاری از والدین به فکر باشند که فرزندانشان از همان سنین کودکی در مسیر آموزش زبان انگلیسی قرار گیرند. بسیاری از پژوهشگران حوزه یادگیری زبان معتقدند که بهترین زمان برای یادگیری زبان دوم سن کودکی است. به ویژه همزمان با شروع آموزش رسمی کودک 7 ساله در مدرسه می توان امیدوار بود که کودک زبان دوم را نیز بیاموزد.

برای آموزش زبان به کودکان باید از شرایط و روش های آموزشی متفاوتی استفاده کرد، به ویژه این که کودک در این سن معمولا هنوز به قواعد گرامری زبان مادری خود تسلط ندارد بنابراین نمی توان از او انتظار داشت که در یادگیری یک زبان بیگانه به روش رسمی موفق عمل کند.

معمولا آموزش به کودکان به صورت بصری صورت میگیرد، این آموزش ها از طریق سی دی های آموزشی و یا یادگیری به واسطه حفظ جملات در موقعیت های مختلف است. بعد از این که کودک با الفبای انگلیسی آشنا شده و کلمات پایه ای هم چون اعداد، رنگ ها، حیوانات، اجزای صورت و … را آموخت می توان آموزش از طریق جمله سازی را برای او آغاز کرد.

در حال حاضر منابع معتبری برای آموزش زبان به کودکان زیر سن مدرسه وجود ندارد چرا که این کودکان  عمدتا نباید تحت آموزش رسمی قرار گیرند، اما می توان به واسطه روش هایی مثل نقاشی یا بازی بسیاری از مفاهیم پایه ایرا به آنها آموخت.

یکی از تجاربی که من در مدت زمان آموزش زبان انگلیسی به کودکان آموختم این بود که کودکان زبان انگلیسی را به صورت جمعی بسیار بهتر از کلاسهای خصوصی می آموزند، بنابراین پیشنهاد من به والدین این است که برای کودک 7 ساله خود از کلاس های آموزشی استفاده کنند تا نتیجه بهتری حاصل شود.

نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید صبور بود. آموزش به کودکان نیاز به صبر و بردباری فراوانی دارد، بنابراین در صورتی که می خواهید از وجود معلم خصوصی در این زمینه بهره مند شوید حتما به دنبال استخدام یک مدرس کاربلد و با تجربه تدریس به کودکان باشید.

باید با ایجاد علاقه و انگیزه در کودک او را به یادگیری زبان تشویق کنیم، همین که کودک در مسیر یادگیری قرار گرفته و به آموزش زبان انگلیسی علاقه نشان دهد می توان امیدوار بود که در آینده اقدامات موثر و پیشرفت بیشتری را از او شاهد باشیم. من به والدین توصیه می کنم که برای آموزش زبان انگلیسی به کودک او را تحت فشار نگذارند و اجازه دهند که همه چیز مطابق با میل کودک پیش برود. در این صورت کودک از سپری کردن وقت در کلاس آموزشی لذت می برد و یادگیری زبان انگلیسی برای او خوشایند خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن