آمنه برخورداری | دبیر زبان با سابقه 6 سال تدریس در مقطع سنی کودکان

آمنه برخورداری هستم مدرس و مترجم زبان انگلیسی، دارای مدرک مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه پیام نور تهران، سابقه 6 سال تدریس در مقطع سنی کودکان را دارم.

بسیاری از والدین از من سوال میکنند که بهترین زمان شروع برای یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است، یا اینکه کودک از چه زمانی می تواند آموختن انگلیسی را آغاز کند تا دوزبانه باشد.

علیرغم این که خودم به شدت به زبان انگلیسی علاقمند هستم و دانستن این زبان را در جامعه امروز یک نیاز میدانم باید بگویم واقعا درک نمیکنم دو زبانه بودن کودکی که قرار نیست در محیط انگلیسی زبان بزرگ شود چه حاصلی دارد.

من معتقدم آموزش به معنای آشنا کردن کودک با زبان جدید از سن 5 سالگی می تواند برای ایجاد علاقه و انگیزه در او مفید باشد، اما آموزش رسمی و مستقیم کودک فقط او را از دنیای کودکانه اش دور خواهد کرد.

من برای کودکان 5 سال تا 7 سال به صورت آموزش غیر مستقیم برنامه ای به جز معرفی حروف الفبا، اعداد، رنگ ها و چند جمله ساده ندارم، این آموزش ها نیز غالبا به صورت بازی های جمعی، شعرهای کودکانه، رنگ آمیزی و حروف چینی صورت میگیرد، به شخصه با آموزش خصوصی کودکان در این زمینه مخالفم. بهتر است در این سن آموزش به صورت گروهی و در محدوده تعریف شده باشد، به این ترتیب آشنایی کودک با زبان جدید شکل میگیرد و در صورتی که او استعداد زبان آموزی داشته باشد آن را دنبال خواهد کرد.

یکی از بهترین منابع برای آموزش کودکان در این سن مجموعه کتاب های Let’s go می باشد که در صورتی که والدین علاقمند به آموزش به کودک خود هستند می توانند آن را تهیه کرده و خودشان در منزل به کودک آموزش دهند، البته در حال حاضر در مهدهای کودک آموزش و آشنایی ابتدایی در این سطح در حال اجراست که موفقیت آمیز بوده است.

در مورد کودکان بالای سن 7 سال که وارد دنیای آموزش های رسمی شده اند میتوان روند آموزش زبان انگلیسی را کمی جدی تر کرد، بهتر است همچنان آموزش در راستای دنیای کودکانه بچه ها باشد و خیلی جنبه جدی نداشته باشد، گاهی آموزش سختگیرانه نتیجه عکس میدهد، همانطور که حدود 6 سال مطالعه زبان انگلیسی در دوران مدرسه نتوانست از نسل ما یک انگلیسی زبان مسلط تربیت کند، بنابراین میتوان نتیجه گرفت مهمترین عامل در موفقیت کودکان بعد از استعداد زبان آموزی، انگیزه و علاقه به یادگیری است که در کنار شیوه های درست آموزشی منجر به تسلط به زبان انگلیسی می شود.
بهترین روش برای آموزش به کودکان 7 تا 12 سال شروع با جملات ساده است، جملاتی مثل معرفی کردن خود، احوالپرسی های ساده، جملات امری ساده و امثال آن، آموزش باید به صورت قدم به قدم و قطره چکانی صورت گیرد تا کودک ابتدا به زبان مادری و دستور زبان و جمله سازی زبان مادری اش مسلط شود سپس به صورت رسمی تحت آموزش حرفه ای زبان انگلیسی قرار گیرد، در این صورت چون در محیط انگلیسی زبان قرار ندارد، خیلی زود تمام آموخته ها را فراموش کرده و از طرفی به دلیل عدم تکامل زبان مادری در ذهنش بعدها در هر دو زبان با مشکل مواجه خواهد شد.

بنابراین توصیه میکنم والدین برای شروع زبان آموزی به کودکان خود عجله ای نداشته باشند، در صورتی که اجباری برای این آموزش وجود نداشته باشد بهتر است قبل از سنین نوجوانی آموزش به صورت غیر مستقیم، قطره چکانی و تفریحی باشد تا کودک خسته و دلزده نشود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن