ندا سرپرست | آموزش زبان انگلیسی به کودک 4 ساله در منزل

من ندا سرپرست هستم، دارای مدرک کارشناسی روانشناسی کودک هستم اما از آنجایی که به زبان انگلیسی بسیار علاقمند بودم همزمان با تحصیل در دانشگاه به یادگیری این زبان پرداخته و تا مقطع IELTS آن را در آموزشگاه آموخته ام، دوره تدریس زبان انگلیسی TTC را در دانشگاه تهران گذراندم و اکنون 6 سال است که به تدریس زبان انگلیسی به صورت خصوصی مشغول هستم.

با توجه به این که رشته دانشگاهی من روانشناسی کودک بود، تصمیم گرفتم حیطه فعالیت آموزشی خود را روی آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر 5 سال اختصاص دهم. چرا که امروزه یادگیری زبان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و اکثر والدین تمایل دارند که کودکانشان قبل از ورود به مدرسه با زبان انگلیسی آشنایی کامل داشته باشند.

زمان کودکی با توجه به شرایط انرژی و نشاط بالایی که دارد بهترین زمان برای یادگیری مهارت های جدید است. بنابراین یادگیری یک زبان جدید می تواند بهترین اقدام از سوی والدین برای کودکان باشد.

برای این که کودک در یادگیری زبان انگلیسی موفق باشد باید شرایط آموزش متناسب با سن او باشد. بنابراین سعی کنید اگر قصد دارید که کودک شما در یادگیری موفق باشد باید از یک معلم متخصص و ماهر در این زمینه استفاده کنید. این کار باعث میشود که از همین ابتدای امر کودک با روش های استاندارد آموزش صحیح را داشته باشد.

بهتر است آموزش به کودکان زیر سن مدرسه به صورت غیر مستقیم باشد. چرا که بچه حوصله آموزش های مستقیم و درک مناسب برای فهم آنها را ندارد. بنابراین آموزش باید به صورت غیر مستقیم و جذاب باشد، تا کودک برای یادگیری مشتاق باشد.

به طور مثال شروع آموزش با حروف الفبا که به صورت شعر یا تصویری است. این گونه روش های خلاقانه آموزشی می تواند باعث علاقمندی کودک به یادگیری زبان  جدید باشد، به این ترتیب کودک در مسیر آموزش قرار میگیرد و به صورت  گام به گام با مفاهیم جدید زبان آشنا شود.

این مسئله را در نظر داشته باشید که کودکان هیچ تصور ذهنی از قواعد نگارشی و دستوری ندارد بنابراین استفاده از شیوه های رسمی آموزشی برای بچه ها قبل از سن مدرسه کار درستی نیست و معمولا این شیوه های آموزشی نتیجه عکس خواهد داشت و باعث دلسردی کودک از آموزش می شود.

استفاده از فلش کارت ها ، تصاویر جذاب، شعرهای کودکانه، بازی های گوناگون، رنگ آمیزی، خواندن داستان های کودکانه یا نمایش های کودکانه از جمله مواردی است که می توان برای یادگیری بچه ها به کار برد، این روش های خلاقانه باعث می شود که کودک از سپری کردن اوقات خود در کلاس درسی چه به صورت خصوصی در منزل و چه در کلاس جمعی لذت ببرد و مشتاق شروع کلاس باشد، باید به اوقات تفریح و میزان تمرکز و آمادگی زبان آموز توجه زیادی شود.

همین باز شدن باب آشنایی کودک با زبان جدید و اشتیاق او برای یادگیری کمک می کند که در سالهای آینده با تمرکز و هدف گزاری دقیقتری اقدام به یادگیری زبان کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن