مرجان پاینده | معلم تدریس خصوصی زبان کودکان basic

مرجان پاینده هستم، معلم تدریس خصوصی زبان انگلیسی در رده های مختلف سنی، دارای مدرک کارشناسی برق هستم و مدرک تافل خود را از موسسه سفیر در تهران دریافت کرده ام، دوره های تربیت مدرس را در دانشگاه تهران گذرانده ام و اکنون 5 سال است که به تدریس خصوصی زبان انگلیسی مشغول هستم و 3 سال است که به صورت اختصاصی به تدریس زبان به کودکان مشغول هستم.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان به ویژه در پایه basic باید بسیار اصولی انجام گیرد، از طرفی مدرس خصوصی در این پایه باید بسیار صبور و آشنا به روانشناسی کودک باشد، معمولا در پایه زبان آموزی کودکان به جای شیوه های معمول تدریس، از آموزش غیر مستقیم استفاده می شود، به این شکل که آموزش به صورت استفاده از فلش کارت ها، بازی، شعرخوانی الفبا، آشنایی با اعداد و حروف انگلیسی است. از آنجایی که کودکان در این سن با استفاده از قوه بینایی خود به درک مفاهیم می پردازند، استفاده از روش هایی که ذکر کردم بسیار کارآمد خواهد بود.

نکته دیگری که باید به آن بسیار توجه شود این است که از زبان آموزان کودک نباید انتظار حداکثر داشت، آموزش به این قشر باید متناسب با قوه ادراکی آنها صورت گیرد، ساعت های کلاس کوتاه باشد و همچنین ارتباط بسیار صمیمانه و خوبی میان زبان آموز و مدرس برقرار باشد.

هرچه جو کلاس خصوصی شادتر باشد مطمئنا زبان آموز کودک به یادگیری علاقه بیشتری نشان می دهد، از طرفی تجربه من نشان می دهد که کودکان در جمع های چند نفری انگیزه بیشتری به یادگیری دارند و به نظر می رسد حضور در میان همسالان آنها را به فعالیت بیشتر تشویق می کند، به همین دلیل احساس می کنم کلاس خصوصی برای کودکان باید با حضور حداقل دو یا سه زبان آموز کودک شروع به کار کند.

در سطح Basic بهتر است ابتدا مفاهیم بسیار ساده مثل اعداد و حروف و همچنین لغاتی مثل اسم حیوانات، نام میوه ها، نام اعضای صورت، رنگ ها و امثال آن استفاده شود، از نظر مکالمه هم جمله سازی های پایه و ابتدایی مثل معرفی کردن و احوال پرسی ساده و همچنین پرسش در مورد رنگ ها، اشاره به دور و نزدیک و همین مسائل ابتدایی کافی است. باید سعی کنیم ساعت کلاسی بیش از توان ذهنی کودک نباشد، چرا که کودکان خیلی زود خسته می شوند، بنابراین می توان بعد از هر نیم ساعت کلاس یک استراحت کوتاه یک ربع در نظر گرفت.

شیوه اصولی تدریس به کودکان، به آنها علاقه و انگیزه لازم برای ادامه زبان آموزی در  آینده را خواهد بخشید، به همین دلیل من به والدین پیشنهاد می کنم که در روش های آشنایی کودک با زبان انگلیسی بسیار حساس باشند، استخدام یک مدرس زبان کاملا با تجربه در این زمینه و یا ثبت نام کودک در یک موسسه مخصوص کودکان و با پرسنل کاملا ماهر و آشنا به روانشناسی کودک بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. بنابراین سعی کنید به جای تمرکز بر یادگیری حرفه ای و تسلط کامل به زبان در کودکان، به ایجاد انگیزه و علاقه برای تلاش بیشتر در یادگیری متمرکز باشید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن