محمود بیاتی | تدریس زبان انگلیسی در مقاطع مختلف

محمود بیاتی هستم، 40 ساله و تجربه 10 سال زندگی در کانادا را دارم.فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران هستم و بیش از 15 سال سابقه تدریس زبان انگلیسی در مقاطع مختلف را دارم.

در زمینه آموزش زبان انگلیسی معتقد هستم که بهترین زمان یادگیری برای افرادی که قصد مهاجرت به یک کشور خارجی را ندارند، سن نوجوانی است. به اعتقاد من بهتر است زبان آموز در ابتدا تسلط نسبی بر زبان و ادبیات مادری خود داشته باشد و سپس اقدام به یادگیری زبان های دیگر کند. در این صورت درصد موفقیت او در یادگیری زبان های دیگر بیشتر خواهد بود.

از آنجایی که در یک کشور انگلیسی زبان ساکن بوده ام باید بگویم روش هاس سنتی آموزش انگلیسی در ایران نیازمند یک مکمل بزرگ است و آن آموزش استریت تاکینگ و idiom های موجود در زبان انگلیسی است که به صورت دوره ای و هر چند سال یک بار توسط نسل جدید به این زبان وارد می شود. در آموزش سنتی به حفظ لغات و یادگیری گرامر بسنده می شود اما یک زبان آموز ایرانی وقتی در محیط انگلیسی زبان واقع می شود اصولا لغات و مصطلحاتی را می شنود که هیچ زمینه ای راجع به آنها ندارد و احساس میکند تسلط او به زبان انگلیسی بسیار کم است.

مهمترین بخش آموزش زبان انگلیسی از نظر من این است که همزمان با گسترش دایره لغات و آموزش گرامر باید لیسنینگ زبان آموز به شدت تقویت شود. از طرفی یادگیری اصولی تلفظ کلمات، مخفف ها و اصطلاحات رایج در زبان محاوره ای به زبان آموز کمک میکند تا تسلط خود را بر زبان انگلیسی بیشتر کند.

من سعی می کنم ارتباط صمیمی و دوستانه ای با نوجوانان زبان آموز برقرار کنم و با استفاده از بحث های مورد علاقه جوانان در این سن و معرفی کتاب ها و فیلم های زبان اصلی انگیزشی آنها را به یادگیری زبان جدید علاقمند کنم. از طرفی از تجربه ام در زندگی و سکونت در یک کشور انگلیسی زبان برایشان صحبت می کنم و آنها را به یادگیری فرهنگ و سنت های کشور مورد علاقه شان تشویق می کنم به نظر من این کار انگیزه یادگیری هرچه سریعتر و بیشتر زبان انگلیسی را در نوجوانان بالاتر می برد.

من معتقدم بهترین راه یادگیری موفق زبان انگلیسی برای یک نوجوان در کنار آموزش آکادمیک دیدن فیلم های زبان اصلی با زیر نویس انگلیسی است. در روش تدریس خودم هر جلسه یک فیلم به دانش آموزان معرفی کرده و بعد از تماشای آن در منزل در جلسه بعدی آن را به بحث میگذاریم و در مورد آن صحبت کرده و لغات و اصطلاحات کاربردی آن را تمرین میکنیم.

به نظر اکثر زبان آموزانی که تا کنون در کلاس های من شرکت داشته اند این شیوه تدریس بسیار لذتبخش و رضایت بخش بوده است و علاقه آنها را به یادگیری چند برابر کرده است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن