عاطفه رضویان، معلم زبان انگلیسی خانوم برای کودکان در سطح پیشرفته

عاطفه رضویان هستم، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان و 10 سال سابقه تدریس خصوصوی زبان انگلیسی که 7 سال از این مدت را معلم زبان انگلیسی برای کودکان در سطح پیشرفته بوده ام.

آموزش زبان به کودکان برعکس آنچه تصور می شود، کاری حساس و بسیار مشکل است، به ویژه این که زبان انگلیسی زبان مادری ما نیست و آموزش آن مستلزم فهم و درک مباحث گرامری و دستوری در کنار شناخت لغات است. معمولا کودکان در سنین خردسالی با تماشای فیلم های آموزشی به راحتی می توانند زبان خارجه را همانند زبان مادری فراگیرند، اما حضور یک مدرس حرفه ای در امر یادگیری به ویژه در مراحل پیشرفته می تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وقتی کودک به اندازه کافی با زبان جدید آشنایی پیدا کرده و تا حدود زیادی به کاربرد درست کلمات و استفاده از نکات گرامری واقف می شود آموزش مباحث پیشرفته تر می تواند جنبه رسمی تری داشته باشد، چرا که بسیاری از روانشناسان معتقدند آموزش رسمی زبان به کودکان به ویژه در سنین زیر 10 سالگی می تواند منجر به اختلالات یادگیری زبان مادری شود، به همین دلیل است که شیوه های آشنایی و شروع به یادگیری زبان انگلیسی در کودکان کاملا با بزرگسالان متفاوت خواهد بود.

در هر صورت باید توجه داشت که زبان آموز کودک در هر سطحی از یادگیری باشد، یک کودک با دنیای فانتزی و کودکانه است به همین دلیل شیوه های آموزشی به این زبان آموزان باید سرشار از خلاقیت و طراوت و انرژی باشد تا انگیزه کافی برای زبان آموزی را فراهم نماید.

مجموعه کتاب های آکسفورد یا اینترچنج می تواند گزینه مناسبی برای تدریس انگلیسی به کودکان با منابع رسمی باشد، این مجموعه ها متشکل از چندین کتاب در سطوح مختلف مبتدی تا پیشرفته است و در زمره منابع استاندارد بین المللی قرار دارد.

من به شخصه از زمان کودکی آشنایی با زبان انگلیسی را آغاز کردم، ارتباط صمیمانه ام با مدرس خصوصی ام که خانمی بسیار مهربان بود، باعث شد به زبان علاقمند شوم و با وجود تسلط به این زبان در دانشگاه نیز همین رشته را انتخاب کردم. به همین دلیل است که فکر میکنم مدرسین خانم می توانند ارتباط عاطفی قوی تری با کودکان برقرار کنند و به همین دلیل گزینه مناسب تری جهت آموزش خصوصی زبان انگلیسی به کودکان هستند.

بهتر است آموزش به کودکان در سطح پیشرفته با تماشای فیلم و انیمیشن های زبان اصلی همراه باشد، به ویژه برنامه های آموزشی که به صورت تصویری در اختیار کودکان قرار میگیرند یکی از ابزارهای بسیار مناسب برای یادگیری زبان دوم است.

تلفظ صحیح و استفاده درست از کلمات را می توان با استفاده از این منابع به کودکان به راحتی آموزش داد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن