شیرین مرتضوی | آموزش زبان انگلیسی به کودک 5 ساله در تهران

من شیرین مرتضوی هستم، مدرس خصوصی زبان انگلیسی در تهران، مدرک کارشناسی ارشد مترجمی زبان دارم و 13 سال است که به تدریس زبان انگلیسی در مقاطع مختلف تحصیلی و سنی مشغول هستم، 5 سال است که در زمینه تدریس زبان به کودکان فعال هستم و همچنین به عنوان مترجم با نشریات و مجلات مختلفی در حال همکاری می باشم.

یکی از سوالاتی که اکثرا والدین از من می پرسند، زمان مناسب برای آغاز زبان آموزی در کودکان است. اغلب خانواده ها علاقمند هستند که کودکان دو زبانه و مسلط به زبان انگلیسی داشته باشند، چرا که امروزه اهمیت یادگیری زبان انگلیسی بر هیچ کس پوشیده نیست و مطمئنا دانستن یک زبان می تواند نقش زیادی در موفقیت های آتی داشته باشد.

مهمترین نکته در مورد آموزش زبان انگلیسی به کودک این است که باید سن کودک زبان آموز را مد نظر قرار داد، توجه داشته باشید که برای کودکانی که در محیط قرار ندارند و زبان انگلیسی زبان مورد استفاده آنها نیست، لزومی بر فشار روانی برای یادگیری یا برنامه های فشرده آموزشی نیست. کودک باید در این زمینه مشتاق، همراه و علاقمند باشد.

من معمولا برای آموزش به کودکان از روش هایی مثل تماشای انیمیشن ها استفاده می کنم، البته در نخستین قدم باید کودک را با الفبای انگلیسی آشنا کرد، بعد از آشنایی با حروف الفبا می توان کودک را برای یادگیری با برنامه های مثل بازی، رنگ آمیزی، تماشای کارتون و امثال آن به مرور همراه کرد.

مثلا یادگیری اعداد انگلیسی با نقاشی یک ایده خلاقانه است که خیلی زود تمرکز کودک را به خود معطوف می سازد. توجه کنید که آموزش به کودکان صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، چرا که کودکان در این سن و سال بازیگوشی های زیادی دارند و جلب توجه و تمرکز آنها کار ساده ای نیست، اگرچه اشتیاق یادگیری در این سن فراوان است و کودک علاقه زیادی به یادگیری نشان می دهد.

آموزش زبان به کودکان باید با شیوه های کاملا متفاوت نسبت به زبان آموزی رسمی آموزشگاهی بزرگسال صورت بگیرد، معمولا زبان آموزی به کودکان با یادگیری کلمات و شکل آنها همراه است، به طور مثال ابتدا روی یادگیری اعداد تمرکز کرده و سپس اعضای بدن، رنگ ها، حیوانات، اشیاء، مشاغل و … را به کودک می آموزیم، تمام این آموزش ها به شکل بصری اتفاق می افتد به این معنا که زبان آموز باید شکل کلمه و توصیف آن را ببیند، مثلا برای آموزش مشاغل می توان لباسهای مربوط به هر شغل را پوشید یا فلش کارت ها و عکس های مربوط به آن را با ذکر نام به کودک نشان داد.

من فکر می کنم که بهتر است به جای شروع آموزش زبان در سن کودکی، کودک را در این سن با زبان جدید آشنا کرد، انگیزه و علاقه یادگیری زبان را در او زنده کرده و او را در مسیر یادگیری زبان قرار داد، با افزایش سن مطمئنا این انگیزه و علاقه کار خود را می کند و فرد را برای یادگیری بیشتر و موثرتر ترغیب می کند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن