شقایق برازجانی | تدریس خصوصی زبان انگلیسی پایه یازدهم در تهران

من شقایق برازجانی هستم، دارای مدرک کارشناسی ارشد مترجمی زبان و سابقه 8 سال تدریس زبان انگلیسی در پایه های مختلف تحصیلی می باشم، 5 سال است که زبان کنکور تدریس می کنم و همچنین مدرس خصوصی زبان انگلیسی پایه یازدهم و دوازدهم هستم.

درس زبان انگلیسی برای دانش آموزان در دوره دوم متوسطه یک چالش جدی است. سطح زبان در این مقطع از مبتدی به متوسط تغییر کرده است و بنابراین نکات آموزشی پیچیده تری را شاهد خواهیم بود، این مسئله باعث می شود که دانش آموزانی که پایه ضعیفی در این درس دارند به ویژه در سالهای پایانی تحصیلی یعنی یازدهم و دوازدهم با یادگیری درس زبان مشکل اساسی داشته باشند.

پیشنهاد من به والدین تمام دانش آموزان به جز آن دسته دانش آموزانی که در کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی خارج از مدرسه شرکت می کنند این است که حتما از وجود کلاس های آموزشگاهی، کلاس های تقویتی یا معلم خصوصی استفاده کنند. من فکر می کنم که تنها راه آموزش مفهومی زبان انگلیسی به دانش آموز کلاس یازدهم و دوازدهم که کنکور را پیش رو دارد همین مسئله است.

معلم خصوصی باید در کلاس درس هر جلسه مروری بر گرامرهای پایه و ابتدایی دروس سالهای قبل داشته باشد. نباید فراموش کنیم که زبان یک درس فرّار و در ضمن به هم پیوسته است، بنابراین اگر دانش آموزی در سالهای قبل در یادگیری زبان مشکل داشته و با سختی این درس را پاس کرده و به سال بالاتر آمده مطمئنا در یادگیری گرامرهای سال یازدهم و دوازدهم به مشکل خواهد خورد.

یک نکته مهم در یادگیری زبان یازدهم این است که دانش آموز در این پایه باید از نظر دایره لغت در سطح قابل قبولی باشد چرا که تا لغت نیاموزد نمی تواند گرامرهای آموخته شده را به کار گیرد. دانش آموزان باید سعی کنند به صورت همزمان لغت و گرامر خود را بهبود بخشند. حفظ لغات درس های جدید در کنار یادگیری همخانواده ها و متضادها و همچنین داشتن یک برنامه برای حفظ لغات دروس سالهای قبل می تواند دانش آموز یازدهمی را در یادگیری درس زبان یاری کرده و او را برای سال دوازدهم و کنکور آماده کند.

حل تمرین های فراوان از کتاب های کمک درسی گرفته تا نمونه سوالات امتحانی موجود در سطح اینترنت یا جزوات آموزشی می تواند یک تمرین موثر در یادگیری زبان باشد. مطمئنا سوالات امتحانی زبان انگلیسی با توجه به پیچیدگی این درس سوالات مفهومی خواهد بود، بنابراین تا دانش آموز از نظر لغت و گرامر در سطح خوبی نباشد قادر به پاسخگویی به سوالات نخواهد بود.

بهترین روش برای یادگیری زبان یازدهم این است که شما تمام قواعد دستوری و گرامری سالهای گذشته را به خوبی بلد باشید، دامنه لغات خود را گسترش دهید و بتوانید آموخته های خود را به خوبی در قالب جملات پیاده سازی کنید و مفاهیم جملات امتحانی را نیز درک کنید. برای این کار نیاز به یک برنامه ریزی منظم و کاربردی و البته قابل اجرا دارید که در طول سال مطابق با آن پیش بروید تا در امتحان عملکرد بهتری داشته و برای یادگیری دروس سال بعد نیز آمادگی لازم را داشته باشید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن