سپیده سامان فر | تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودک 6 ساله

سپیده سامان فر هستم، دارای مدرک کارشناسی تدریس زبان انگلیسی و 9 سال سابقه تدریس زبان انگلیسی در مقاطع سنی مختلف هستم.

اکثر والدین از من سوال می کنند که بهترین زمان آغاز یادگیری زبان انگلیسی چه سنی است، بیشتر آنها نگران آینده فرزند خود هستند و علاقمندند که فرزند آنها از همان سنین کودکی آشنایی با زبان انگلیسی را آغاز کرده و آن را بیاموزد.

باید بگویم امکان یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان وجود دارد، کودکان در سن 6 سالگی هم به زبان مادری خود تسلط خوبی دارند و هم آماده یادگیری مباحث درسی در مدرسه هستند، بنابراین می توان زبان انگلیسی را نیز به عنوان یک منبع درسی در برنامه آموزشی آنها قرار داد. من فکر می کنم بهترین زمان برای یادگیری زبان جدید همین سن است.

نکته مهم در خصوص یادگیری زبان جدید در سن کودکی این است که کودک باید از معلم خصوصی یا کلاس آموزش زبان مخصوص کودکان بهره مند شود، به این دلیل که آموزش به کودکان شرایط و استانداردهای خاص خود را دارا است و هرچه معلم در این زمینه با تجربه تر باشد کار آموزش زبان انگلیسی به کودک آسان تر پیش می رود.

استفاده از کتاب های آموزش زبان انگلیسی به کودکان مثل مجموعه Let’s go که با سی دی آموزشی و مخصوص رده سنی کودک تدوین شده است یکی از گزینه های درست است.

بهتر است از جلوه های بصری نهایت استفاده برای یادگیری کودک برده شود، به طور مثال فلش کارت های آموزشی، دیکشنری های مخصوص کودکان با تصاویر  جذاب، کارتون های آموزشی، بازی ها و رنگ آمیزی از جمله مواردی است که می توانید از آنها استفاده کنید تا آموزشی موفق داشته باشید.

تجربه من نشان می دهد که زبان آموز کودک در کلاس های گروهی راندمان بالاتری دارند و در کنار همسالان خود آموزش موفق تری خواهند داشت. بنابراین سعی کنید برای شروع آموزش از کلاس های گروهی شروع کنید، حتی اگر قصد برگزاری کلاس خصوصی دارید بهتر است بیش از 2 نفر زبان آموز در کلاس حضور داشته باشند.

یک نکته مهم دیگر نیز توانایی مدرس زبان در برقراری ارتباط با زبان آموز کودک است، بهتر است معلم شناخت کافی از شخصیت و توانایی های کودک داشته باشد تا بتواند ارتباط خوبی با وی برقرار کرده و از روش  های تدریس متناسب با توانایی های او بهره مند شود، در صورتی که کلاس ها به صورت جمعی برگزار شود بهتر است مدرس جو کلاس را به یک جو صمیمانه و شاد تبدیل کند تا تمام بچه ها در کلاس احساس راحتی داشته و بتوانند روی یادگیری تمرکز کنند.

خانواده نیز نقش مهمی در زبان آموزی کودکان دارند، فراهم کردن بستر مناسب آموزش، پیگیری امور مربوط به زبان آموز، تشویق و انگیزه بخشی به کودک برای ایجاد علاقه در زبان آموزی به او از جمله مواردی است که می توان به آنها اشاره کرد. مهمترین نکته در  این خصوص صبر و بردباری والدین است، باید این راه را با صبوری زیاد و تلاش مستمر طی کرد، مطمئن باشید نتیجه یک شبه حاصل نمی شود، ضمن این که کودک اگر تحت فشار دائم برای یادگیری قرار گیرد مطمئنا از آموزش دلسرد خواهد شد و علاقمندی به یادگیری زبان را از دست می دهد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن