زهره قنبری | آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر 10 سال

زهره قنبری هستم مدرس زبان انگلیسی با سابقه 15 سال همکاری با مهدکودک ها و مدارس ابتدایی غیر انتفاعی در سطح تهران. برخلاف تصور عموم آموزش زبان انگلیسی به کودکان زیر 10 سال یک امر کاملا تخصصی است و باید به درستی  و با روش های صحیح صورت بگیرد.

استفاده از کتاب های آموزشی مناسب برای این سنین سبب می شود تا کودک به صورت گام به گام و با تلفظ صحیح با زبان جدید آشنا شود.

من شخصا در سیستم آموزشی برای کودکان بین 5 تا 10 سال از مجموعه کتاب های Phonics استفاده میکنم. این کتاب از 6 مجموعه تشکیل شده است که با آموزش صحیح حروف الفبا آغاز شده و تا جمله بندی های ساده روزمره پیش می رود.

باید توجه داشت که نمی توان به کودکانی که زبان انگلیسی را به عنوان یک مهارت می آموزند حجم عظیمی از اطلاعات را در یک مدت زمان کوتاه ارائه کرد. این کتاب ها دارای تاصویر بسیار زیبا و جذاب است که می تواند تمرکز و توجه کودکان را جلب کند. بخش هایی چهت رنگ آمیزی ، برش تصاویر و چسباندن آنها و سی دی های شاد آموزشی با لهجه امریکن شامل ترانه های کودکانه وجود دارد که می تواند برای هر کودکی جذاب و آموزنده باشد.

نباید فراموش کرد کودکانی که قرار است مهاجرت کنند شرایط متفاوتی دارند و ممکن است مجبور باشند با شرکت در کلاس های خصوصی حجم بیشتری از آموزش را متحمل شوند اما برای کودکان عادی این موضوع فرق می کند، نباید اجازه داد تا آموزش مستقیم و ارزیابی های پیاپی کودک را دچار استرس و اضطراب کرده و علاقه او را به آموزش زبان انگلیسی از میان برد.

بازی های گروهی، شرکت در کلاس های گروهی، ایجاد رقابت سالم در کودکان و تشویق آنان در صورت یادگیری می تواند در آموزش صحیح و موفق بسیار موثر باشد.

باید سعی کرد تا هر چهار مهارت گفتاری، شنیداری، مکالمه و درک مطلب در کودک به صورت همزمان تقویت شود، البته تا زمانی که کودکان به تسلط کاملی از زبان مادری نرسیده باشند نمیتوان قواعد دستور زبانی را برایشان به صورت جدی تدریس کرد.

من فکر میکنم بهتر است به جای تحت تاثیر قرار گرفتن تبلیغات کاذب برای آموزش های کوتاه مدت زبان انگلیسی به کودکان و دوزبانه کردن کودک و فشاری که این حجم از آموزش به مغز کوچک کودکان وارد میکند، بهتر است به صورت اصولی و با استفاده از روش های علمی به آموزش کودکان پرداخت.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن