رضا هوشنگی | معلم زبان در مقطع سنی کودک و نوجوان

رضا هوشنگی هستم مدرس و مترجم زبان انگلیسی در مقطع سنی کودک و نوجوان در شهر تهران. فوق لیسانس زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه پیام نور تهران دارم و بزرگترین علاقمندی من تدریس خصوصی زبان انگلیسی به نوجوانان است.

به نظر من بهترین زمان آغاز یادگیری زبان انگلیسی برای یک فرد در سنین نوجوانی است. علاقه و انگیزه بسیار زیاد و همچنین انرژی و توان یادگیری در سن نوجوانی باعث میشود تا یادگیری یک زبان بیگانه برای شخص نوجوان شیرین و هیجان انگیز باشد. متاسفانه سیستم غلط آموزشی زبان انگلیسی در آموزش و پرورش سبب بی علاقگی دانش آموزان به زبان انگلیسی میشود، این درحالی است که یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی در دنیای پیشرفته امروزی یک ضرورت است نه یک نیاز.

در حال حاضر بهترین متد آموزشی زبان انگلیسی در ایران که توسط موسسات مطرح و سطح بالا نیز تدریس می شود همان کتاب های Topnotch و Summit است. اگرچه شرکت در کلاس های گروهی برای نوجوانان به مراتب بهتر است و جمع های گروهی به ایجاد انگیزش در آنها کمک می کند اما میتوان برای اینکه مدت زمان یادگیری را کوتاهتر کرد از کلاس های خصوصی هم بهره مند شد.

برای آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان باید از روش هایی چون بازی های کامپیوتری زبان اصلی، فیلم ها و انیمیشن های جالب و هیجان انگیز، نوشتن انشاء یا خاطرات به زبان انگلیسی و همچنین ساعت های مکالمات آزاد استفاده کرد. باید به این نکته توجه کرد که ایجاد انگیزه برای آموزش در این سن مهمترین وظیفه یک مدرس یا والدین است چرا که اگر شخصی در این سن انگیزه لازم برای رشد و پیشرفت در یادگیری زبان انگلیسی داشته باشد بسیار موفق خواهد بود در غیر این صورت ممکن است مثل بسیاری از افراد حال حاضر شخص زبان آموز برای همیشه یادگیری را کنار بگذارد.

من به عنوان یک مدرس به خانواده ها توصیه میکنم برای یادگیری زبان جدید از سن نوجوانی فرزندانشان به نحو احسنت استفاده کنند و با آماده سازی بستر مناسب و انتخاب مدرس یا موسسه با تجربه راه زبان آموزی را برای فرزندشان هموار کنند. باید توجه داشت که استعداد زبان آموزی در هر شخص متفاوت است و برخی از انسان ها نیاز به تمرین و آموزش بیشتر دارند و شاید نیاز باشد در کنار کلاس های گروهی از تدریس خصوصی هم بهره مند شد، آنچه نباید فراموش شود این است که یادگیری زبان انگلیسی امروزه یک نیاز است و برای داشتن آینده شغلی و اجتماعی روشن باید به یادگیری این زبان اهمیت داد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن