حمیده خیری | مدرس زبان انگلیسی

حمیده خیری هستم فارغ التحصیل رشته زبان انگلیسی از دانشگاه پیام نور واحد شهرری. در حال حاضر مدرس زبان انگلیسی در مقطع پیش دبستانی و مدرس خصوصی این زبان به کودکان مقطع سنی زیر ده سال هستم. به نظر من کار کردن زبان انگلیسی با کودکان یکی از شادترین و انرژی بخش ترین مشاغل دنیاست.

من با تجربه 5 ساله تدریس زبان انگلیسی به این نتیجه رسیده ام که آموزش زبان انگلیسی به کودکان و خردسالان یک امر بسیار سخت و مستلزم صبر و تجربه بسیار است. چرا که بر خلاف تصور عموم آموزش یک زبان جدید به کودکی که هیچ پیش زمینه ای از گرامر و قوائد دستوری زبان مادری اش ندارد و دایره لغات او به شدت محدود است کار واقعا مشکلی خواهد بود. شاید به همین دلیل است که روانشناسان کودک و زبان شناسان آموزش مستقیم زبان خارجی به کودکانی که در محیط قرار ندارند در سنین زیر 10 سال اشتباه می دانند.

تجربه دیگر من در خصوص یادگیری زبان در سنین پایین تفاوت استعداد و علاقه و انگیزه کودکان به یادگیری زبان جدید است. البته اگر آموزش همراه با بازی های شاد و مفرح گروهی و همچنین استفاده از روش هایی مثل رنگ آمیزی، شعر خوانی با موسیقی های شاد و ایجاد گروه های کوچک برای استفاده از لغات و جملات کوتاه به صورت بازی مسلما نتیجه بهتری خواهد داشت.

از طرفی باید توجه داشت که شیوه های آموزش و استعدادیابی کودکان در زمینه یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی یک امر تخصصی است چرا که ایجاد علاقه و انگیزه در فرد برای یادگیری در این سن به وجود می آید.

والدین می توانند با تشویق کودکان، همراهی با آنان در آموزش و همچنین فراهم سازی بستر مناسب و سالم برای یادگیری زبان انگلیسی مسیر فراگیری این مهارت را برای فرزندانشان هموار سازند. اگرچه من معتقدم تا سن 10 سالگی بهتر است آموزش به صورت غیر مستقیم و در حد یادگیری لغات و معلومات ابتدایی مثل رنگ و اعداد باشد و آموزش مستقیم و طولانی مدت بعد از تسلط نسبی کودک به زبان مادری صورت گیرد تا از تداخل زبانی کودکان جلوگیری شود، چرا که برخلاف تصور عموم که بسیار علاقمند هستند کودکان دو زبانه داشته باشند، تداخل زبانی برای کودکانی که مجبور به استفاده از زبان انگلیسی در محیط نیستند یک اختلال یادگیری در زبان مادری ایجاد می کند که ممکن است بعدها برایشان مشکل ایجاد کند. پس در انتخاب مدرس، زمان آموزش و نحوه تدریس باید بسیار سختگیر و دقیق عمل کرد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن