بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی

امروزه کمتر کسی از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی و یک مهارت کاربردی به منظور کسب امتیاز در موقعیت های شغلی و تحصیلی آگاه نیست، به همین دلیل نسبت به دهه های گذشته شاهد رشد قارچ گونه انواع موسسات آموزشی، اپلیکیشن ها، سایت های آموزشی، سی دی ها و کلاس های خصوصی با تبلیغات بعضا باورناپذیر در مورد یادگیری کوتاه مدت زبان انگلیسی و یا حتی یادگیری زبان انگلیسی در خواب! هستیم. در این مقاله شما را با شیوه های اصولی یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی آشنا خواهیم کرد.

یادگیری زبان انگلیسی سخت یا آسان

مطمئنا یادگیری یک زبان دوم، برای هر شخص غیر بومی یا اشخاصی که در محیط استفاده از این زبان قرار ندارند کار دشواری خواهد بود، آنچه یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را به امری لذت بخش و دوست داشتنی تبدیل می کند، انگیزه و تلاش بسیار برای یادگیری است. اکثر مدرسان زبان انگلیسی و زبان شناسان معتقدند میزان تلاش و کوشش و پشتکار زبان آموز از استعداد زبان آموزی نقش مهمتری در یادگیری زبان انگلیسی خواهد داشت. بنابراین برای یادگیری موفق زبان انگلیسی ابتدا باید هدفمند باشید و سپس با انگیزه و پشتکار یک برنامه اصولی و استاندارد برای یادگیری انتخاب کنید و مسیر موفقیت را با امید و تلاش طی کنید.

راه های یادگیری زبان انگلیسی

روش های مختلفی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که بسته به شرایط و البته توانایی های فردی و امکانات هر شخص می تواند متفاوت باشد، اما مطمئنا مسیر هرچه باشد مقصد تسلط به زبان انگلیسی و موفقیت در یادگیری آن است. بنابراین شیوه آموزشی برای هر شخص می تواند متفاوت باشد. سه شیوه آموزشی اصولی و استاندارد وجود دارد که مورد تایید کارشناسان و اساتید آموزش زبان انگلیسی است. این شیوه ها شامل : خودآموزی، استفاده از کلاسهای آموزشی و استخدام مدرس خصوصی است و همانطور که اشاره کردیم انتخاب هرکدام از این روش ها به شخصیت، امکانات و توانایی های زبان آموز بستگی دارد، در ادامه به تفصیل در مورد هریک از این روش ها صحبت خواهیم کرد.

یادگیری انگلیسی به شیوه خودآموز

برای این که بتوانید زبان انگلیسی را خودتان در منزل بیاموزید، به چند فاکتور مهم نیاز دارید. اولین مسئله ای که باید به آن توجه کنید استعداد بالا در زبان آموزی است، چرا که اصولا یادگیری یک زبان بیگانه بدون معلم و راهنما کار سختی خواهد بود، بنابراین باید از توانایی های فردی و استعداد خود در یادگیری زبان انگلیسی مطمئن باشید.

نکته بعدی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید شناخت یک منبع آموزشی مطمئن و استاندارد است. اگرچه کتاب ها و اپلیکیشن های زیادی با ادعای فراگیری زبان انگلیسی در مدت کوتاه تبلیغ می شوند اما پیشنهاد ما این است که از یک منبع مناسب برای این کار استفاده کنید که در ادامه چند منبع استاندارد و بین المللی برای یادگیری به صورت خودآموز به شما معرفی خواهیم کرد.

سومین عامل موفقیت شما در یادگیری زبان انگلیسی به شکل خودآموز داشتن یک برنامه هدفمند، دقیق و اصولی است، شما باید با پشتکار و همت بسیار این برنامه را قدم به قدم دنبال کنید تا به هدف خود که تسلط بر زبان انگلیسی است دست پیدا کنید.

معرفی بهترین منابع خود آموز زبان انگلیسی

-Living Grammar : این کتاب از انتشارات آکسفورد به منظور یادگیری گرامر زبان انگلیسی تدوین شده است، مبنای آموزش این کتاب، آموزش گرامرها با توجه به شرایط و کاربرد آنها است.

– English Grammar in Use: این کتاب به آن دسته از زبان آموزانی پیشنهاد می شود که قصد دارند مهارت های اسپیکنیگ، رایتینگ و … را به شکل موثری ارتقاء ببخشند، این کتاب آموزشی از انتشارات کمبریج است و یکی از اصلی ترین منابع آموزشی گرامر در تمام دنیا محسوب می شود. البته پیشنهاد می شود این کتاب را افرادی که از نظر تسلط در سطح متوسط قرار دارند استفاده کنند.

-Speak Out : این مجموعه برای کسانی مناسب است که قصد دارند مهارت مکالمه خود را تقویت کنند. البته به مهارت های دیگر از جمله گرامر و لیسنینگ و … نیز پرداخته شده اما تمرکز اصلی روی تقویت مکالمه زبان آموز است.

– Speak English Like an American: این کتاب با رویکرد یادگیری زبان انگلیسی برای خودآموزانی که قصد دارند انگلیسی را با لهجه امریکایی بیاموزند تدوین شده است. این کتاب مملو از اصطلاحات رایج و پرکاربرد در زبان انگلیسی است.

– English Vocabulary in Use: این کتاب از انتشارات کمبریج برای آن دسته از زبان آموزانی موثر است که به دنبال گسترش دایره لغات خود هستند. البته این کتاب در سطوح مختلف طبقه بندی شده است و زبان انگلیسی را از مقطع پایه تا سطوح پیشرفته آموزش در قالب درس و تمرین ارائه می کند.

یادگیری زبان انگلیسی در آموزشگاه

استفاده از امکانات آموزشگاهی با توجه به حضور اساتید باتجربه و  همچنین استفاده از کتاب ها و شیوه های آموزشی استاندارد یک روش کاملا اصولی و مناسب است. البته باید توجه داشت که برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت آموزشگاهی، زبان آموز باید وقت و هزینه کافی در اختیار داشته باشد، این شیوه از آموزش معمولا برای کودکان و نوجوانان بسیار مناسب است.

انگیزه یادگیری بالا به صورت گروهی و استقلال نسبی که شرکت در کلاس های آموزشی غیر درسی به کودکان و نوجوانان می دهد می تواند جسارت و انرژی لازم برای یادگیری و استفاده از مهارت های زبانی را در آنها تقویت کند. ضمن این که حضور اساتید با تجربه و استفاده از کتاب های استاندارد نیز یکی دیگر از مزیت های استفاده از کلاس های آموزشگاهی برای یادگیری زبان انگلیسی است.

نکته ای که در مورد این شیوه یادگیری زبان باید به آن اشاره کنیم، طولانی بودن پروسه تسلط به زبان انگلیسی و زمانی است که برای حضور در کلاس باید در نظر بگیرید، بنابراین اگر وقت کافی برای شرکت در کلاس های آموزشگاهی را ندارید مطمئنا با حضور غیردائمی و یا کمبود وقت برای تمرین و تکرار دروس بعد از مدتی شما را از حضور در کلاس دلسرد کرده و نهایتا آموزش را رها خواهید کرد.

یادگیری زبان انگلیسی با استفاده از معلم خصوصی

بسیاری از افراد شاغل یا دانشجو و یا افرادی که زمان کافی برای شرکت در کلاس های گروهی آموزشگاهی را ندارند به جای استفاده از این روش، با استخدام یک معلم خصوصی سعی می کنند زبان انگلیسی را با شیوه دیگری بیاموزند. استفاده از معلم خصوصی برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت فشرده و خصوصی می تواند بسیار تاثیرگذار و موفقیت آمیز باشد، چرا که معلم می تواند تمام تمرکز و وقت خود را صرف تدریس و شناسایی استعداد و نقاط قوت و ضعف زبان آموز در کلاس خصوصی نماید.

این شیوه از آموزش برای کسانی که قصد مهاجرت دارند، یا قرار است در آزمون هایی مثل تافل یا آیلتس شرکت کنند به منظور آمادگی و استفاده از تجربیات مدرس در این زمینه میتواند بسیار مفید و کاربردی باشد. البته باید توجه داشت که استفاده از این کلاس ها نیازمند بودجه زیادی است که برای همه اقشار جامعه مناسب و مقرون به صرفه نخواهد بود.

کلام آخر

اگر به یادگیری زبان انگلیسی علاقمند هستید، هرکدام از شیوه های بالا می تواند مسیر شما برای رسیدن به هدفتان باشد، فقط به یاد داشته باشید که یادگیری یک زبان بیگانه به شکل کاملا حرفه ای و تسلط کامل به تمام مباحث و نکات این زبان نیازمند یک زمان طولانی و البته تمرین و تکرار بسیار است، بنابراین سعی کنید صبر، حوصله، دقت و تمرکز لازم برای یادگیری را داشته و با انگیزه و تلاش زیاد خود را در این مسیر پیش ببرید. مطمئنا یادگیری زبان انگلیسی برای کسی که با انگیزه و تلاش قصد دارد به هدفش برسد نه تنها سخت نخواهد بود، بلکه بسیار آموزنده و شیرین است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن