اکرم موسی زاده | تدریس خصوصی زبان به کودک 4 ساله

اکرم موسی زاده هستم، دارای مدرک کارشناسی زبان انگلیسی و سابقه 10 سال تدریس خصوصی این زبان در مقاطع مختلف سنی، 7 سال است که به صورت تخصصی به آموزش خصوصی زبان انگلیسی به کودکان زیر 7 سال مشغول هستم.

کودکان به شکل غریزی توانایی زیادی در یادگیری مهارت های مختلف هستند، این مسئله به ویژه در مورد زبان های خارجی بسیار شگفت انگیز است، به طوری که یک کودک می تواند به شکل همزمان چندین زبان مختلف را بیاموزد. بنابراین می توان گفت که بهترین زمان یادگیری زبان انگلیسی به کودکان در همان سنین خردسالی است، اگر بخواهم به شکل مستقیم به یک سن جهت شروع آموزش رسمی زبان انگلیسی اشاره کنم، باید بگویم سن 4 سالگی بهترین زمان شروع یادگیری است.

والدینی که علاقه دارند کودکان دو زبانه داشته باشند و یا از همان دوران کودکی فرزند خود را با زبان انگلیسی آشنا کنند بهتر است تا زمان تکلم کامل کودک به زبان مادری صبر کنند، بعد از آن می توان با شیوه های استاندارد آموزشی مخصوص کودکان که تاکید زیادی بر آموزش غیرمستقیم دارد، کودک را با زبان جدید آشنا کرد.

نکته مهمی که در خصوص تدریس خصوصی زبان به کودک 4 ساله وجود دارد این است که نباید در امر تدریس و آموزش خیلی سریع و پیچیده پیش رفت، بهتر است که به مرور زمان و با صبر فراوان کودک را با این زبان آشنا کرد، برای مثال در ابتدا با یادگیری حروف الفبا و اعداد انگلیسی، سپس رنگ ها، حیوانات، اندام های بدن، معرفی کردن خود، سلام و احوالپرسی و امثال آن به مرور به آموزش شکل پیشرفته تری داد.

بهتر است که برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال از شیوه های خلاقانه ای بهره ببرید. برای مثال استفاده از انیمیشن های آموزشی، فلش کارت ها، کتاب های داستان مخصوص آموزش و … ازجمله راه هایی است که می توان در آموزش به کودکان از آنها بهره برد.

یک معلم با مهارت و تخصص بالا می تواند در همان جلسات ابتدایی میزان استعداد یادگیری زبان را در کودک محک بزند و همچنین از شیوه های آموزشی متناسب با شخصیت و مهارت کودک استفاده کند.

توجه داشته باشید که کلاس های خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان نباید طولانی مدت باشد و همچنین جو کلاسی نباید رسمی و خشک باشد، چرا که کودکان هیچ پیش زمینه ای در خصوص آموزش مستقیم ندارند و مسلما این مدل کلاس ها برای آنها خسته کننده خواهد بود.

نکته مهم بعدی که باید به آن اشاره کنم این است که معلم خصوصی نقش مهمی در علاقمندی کودک و ایجاد انگیزه یادگیری در کودک دارد، بنابراین باید بتواند با کودک تعامل خوبی برقرار کرده و رابطه مثبتی داشته باشد، در این صورت است که کودک با علاقه منتظر شروع کلاس های آموزشی خواهد بود  و از صرف وقت با معلم خسته نمی شود.

باید بدانید که در مراحل ابتدایی آموزش زبان انگلیسی به کودکان این مسئله باید بیشتر جنبه آشنایی داشته باشد بنابراین باید با صبوری زیاد سعی کرد تا کودک را به مباحث جدید علاقمند کرده و او را در راه یادگیری زبان انگلیسی راهنمایی کنیم.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن