آیناز علیزاده | تدریس خصوصی زبان به کودکان با روش های خلاقانه

آیناز علیزاده هستم، دارای مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد روانشناسی کودک هستم، بیش از 12 سال است که به تدریس خصوصی زبان انگلیسی به کودکان مشغول هستم و در این زمینه تجربه و تخصص فراوانی کسب کرده ام.

یادگیری زبان انگلیسی در سالهای اخیر به زمان کودکی رسیده است، به این ترتیب که شاهد حضور کودکان زیر سن 6 سال برای آموزش و یادگیری زبان انگلیسی هستیم، البته که این امر یک امتیاز مثبت محسوب شده و امید به آینده ای درخشان در یادگیری زبان های خارجه برای این بچه ها چندین برابر است. اما نکاتی در خصوص آموزش به کودکان وجود دارد که در این مبحث من به آنها خواهم پرداخت.

از منظر روانشناسی آموزش به کودکان زیر 5 سال باید به صورت غیر مستقیم و در قالب روش های خلاقانه و جذاب باشد. اکثر کودکان زبان انگلیسی را به وسیله بازی با حروف و اعداد، نمایش های کودکانه، رنگ آمیزی و شعر و ترانه های شاد می آموزند. حتی شاهد هستیم که اکثر کودکان با تماشای انیمیشن های زبان اصلی بدون حضور مربی یا معلم توانسته اند بسیاری از جملات و اصطلاحات کاربردی این زبان را به خوبی بیاموزند.

بنابراین تدریس خصصی زبان به کودکان با روش های خلاقانه تنها راهی است که می توان برای تسلط به زبان انگلیسی به صورت استاندارد در رده سنی کودک از آن بهره جست. مهمترین وظیفه یک مدرس زبان به کودک این است که در وهله اول استعداد زبان آموزی کودک را بررسی کند، از آنجایی که کودکان علاقه زیادی به یادگیری دارند و انرژی و انگیزه این کار در کودکان چندین برابر بزرگسالان است، می توان از این امتیاز برای دوزبانه شدن کودکان بهره گرفت. البته نوع برخورد معلم، فضای کلاس، شیوه های تدریس و تعامل کودک با مدرس از جمله مواردی است که موفقیت در این راه را تضمین می کند.

از نظر روانشناسی ایجاد علاقه و انگیزه به یادگیری زبان انگلیسی با مراحل آشنایی کودک با این زبان ارتباط مستقیم دارد، به همین دلیل اگر در یادگیری زبان انگلیسی در کودکان از روش های درست بهره گیری شود، میتوان علاقه ادامه یافتن آموزش ها و به کاربردن آنها را در کودک ایجاد کرد و یک ذهنیت مثبت برای یادگیری زبان انگلیسی در او ایجاد کرد.

به این ترتیب کودک با علاقه به یادگیری این زبان، مطمئنا آنچه را که می آموزد به حافظه بلندمدت سپرده و در نهایت در به کارگیری آموخته های خود بسیار موفق خواهد بود، ضمن این که در دوران تحصیل در مدرسه نیز به دلیل تسلطی که به درس زبان انگلیسی دارد، اعتماد به نفس بیشتری نسبت به همکلاسان خود در زمینه یادگیری دروس خواهد داشت.

مهمترین قدم برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان تشویق آنها به حضور در کلاس و استفاده از شیوه های جذاب آموزشی جهت علاقمند کردن کودک به یادگیری زبان است. من فکر میکنم آشنایی مدرس زبان کودکان با مباحث روانشناسی کودک می تواند نقش مهمی در موفقیت او در تدریس زبان به این رده سنی داشته باشد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن