بهناز سعیدی | آموزش زبان انگلیسی به کودک 3 ساله

من بهناز سعیدی هستم، مدرک کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی دارم و 12 سال است که به تدریس خصوصی زبان انگلیسی مشغول هستم.  5 سال است که به تدریس زبان انگلیسی در مقطع سنی کودک و خردسال  اشتغال دارم.

داشتن یک فرزند خردسال دو زبانه، آرزوی هر پدر و مادری است. در سالهای اخیر اکثر والدین جوان ترجیح می دهند که آموزش زبان انگلیسی به فرزندان کوچک خود را از سنین بسیار پایین آغاز کنند. البته بسیاری از روانشناسان کودک و زبان شناسان معتقدند که آموزش زبان انگلیسی به کودک 3 ساله به شکل رسمی نه تنها سودی ندارد بلکه نتیجه معکوس خواهد داشت، به ویژه اگر این کودک نیازی به استفاده از زبان دوم نداشته باشد.

در هر صورت تجربه می گوید که آموزش زبان انگلیسی به کودکان کار دشواری است و نیازمند تجربه و مهارت بالای مدرس خصوصی است. بنابراین اگر قصد دارید که کودک دو زبانه داشته باشید و تصمیم قاطع برای آموزش زبان انگلیسی به کودک خردسال دارید باید از یک مدرس با تجربه و مهارت در زمینه تدریس کودکان استفاده کنید.

معمولا برای یادگیری زبان انگلیسی کودکان از کارتون های آموزشی استفاده می کنند، کودک خردسال همانگونه که زبان مادری را می آموزد در صورتی که در محیط به صورت منظم گویش انگلیسی را درک کند می تواند بدون نیاز به آموزش های رسمی صحبت کردن به انگلیسی را بیاموزد.

معمولا در کلاس های آموزش زبان انگلیسی به کودکان از روش هایی مثل فلش کارت ها، شعرها، خواندن کتاب های داستان کودکانه، شناخت حروف الفبای انگلیسی و آشنایی با اعداد آغاز می کنند.

اگر علاقه دارید که کودک شما به خوبی زبان انگلیسی را فرا گیرد باید صبر و تحمل بالایی داشته باشید، آموزش بهتر است به صورت گام به گام و برنامه ریزی شده و در طول چندین سال صورت گیرد. نمی توان انتظار داشت که یک کودک خردسال درک درستی از گرامرهای دستوری زبان انگلیسی داشته باشد، چرا که این کودک هنوز به گرامرهای زبان مادری خود آشنا نیست تا بتواند مفاهیمی چون فعل، فاعل، صفت و … را بیاموزد، بنابراین آموزش زبان انگلیسی به کودکان بیشتر بر پایه جلوه های بصری است.

توجه کنید که کلاس های زبان انگلیسی برای کودکان خردسال نباید خشک و رسمی یا طولانی مدت باشد. بهتر است ساعت کلاس محدود و حداکثر 30 دقیقه باشد، ضمن این که معلم آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید دارای صبر زیاد، آشنا به روانشناسی کودک و همچنین با تجربه در تعامل و ارتباط گیری با کودکان دارای شخصیت های متفاوت است، شما برای این که بتوانید به یک کودک زبان خارجه آموزش دهید باید ارتباط خوبی با او داشته باشید تا با اعتماد و صمیمیت در کلاس حضور پیدا کرده و علاقمند به یادگیری باشد.

کتاب ها و سی دی های آموزشی زیادی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها با شیوه های آموزشی استاندارد آموزش زبان انگلیسی به کودکان را بیاموزید. باید سعی کنید بیشترین علاقه و انگیزه را در کودک ایجاد کنید تا قدم های بعدی یادگیری زبان انگلیسی را با موفقیت بیشتری بردارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن